2021 yılında üretim, satış ve ihracat olarak önemli başarılar elde eden TEMSA, yıl genelinde %122 büyüme kaydetti.

TEMSA, otomobüs ve minibüs segmentinde, adet bazında satışlarını yüzde 90, ihracatını yüzde 144 artırdı. Tüm ürünlerde toplam satış adedi ise geçtiğimiz yıla göre %122 yükseldi. Tarihinin ilk elektrikli otobüs satışını İsveç’e yapan TEMSA, yurt dışına 2021 yılı içinde 50 elektrikli otobüs satışı gerçekleştirdi.

2020 yılının sonundan itibaren Sabancı Holding ve Skoda Transportation da hissedarı olan PPF Group ortaklığında TEMSA, faaliyetlerine devam ediyor. Yeni ortaklık yapısı ile birlikte TEMSA, ilk yılını büyük başarılar ile tamamladı. Pandeminin tüm olumsuz etkilerine rağmen, üretim, satış ve ihracatta önemli sonuçlara imza atan şirket, aynı zamanda yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirdiği ilkler ile elektrikli araçlar konusunda öncü durumunda.

tolga-kaan-dogancioglu-teknosafari

TEMSA CEO’su Tolga Kaan Doğancıoğlu, “Turizm ve taşımacılık endüstrileri, belki de dünyada pandeminin direkt etkisini en yoğun şekilde hisseden sektörler. Bununla birlikte, yurt dışında ABD, Almanya, Fransa, İngiltere gibi öncelikli pazarlarımızda COVID kaynaklı endişelerin yanında, sosyal ve siyasi anlamda da çok sayıda olağanüstü gelişmeye tanıklık ettik. Tüm bunlara ve TEMSA’nın son yıllarda yaşadığı zorlu süreçlere rağmen, 2021 yeniden yükselişe geçtiğimiz; TEMSA’nın parlak günlerine geri dönüşünü başlattığımız başarılı ve sembolik bir yıl oldu. Sabancı Holding’in yanı sıra kardeş şirketimiz Skoda Transportation’ın bilgi birikimi ve teknolojik gücüyle önümüzdeki dönemde bu başarıları çok daha üst seviyelere taşıyacağız.

Otobüs, midibüs ve hafif kamyon segmentinde yaklaşık 2000 adetlik araç satışı gerçekleştirdik. 2021’in bizim için en büyük başarılarından biri ihracattaki güçlü konumumuzu pekiştirmemiz oldu. Bu alanda gerek yenilikçi ürünlerimiz gerekse güçlendirdiğimiz bayi ağımızla ihracatımızı da yine adetsel bazda yüzde 144 oranında artırdık ve 18 farklı ülkeye araç satışı yaptık. TEMSA’nın toplam satış adeti de geçtiğimiz yıla göre yüzde 122 yükseldi.” şeklinde konuştu.

2022 ve sonrası için de hedeflerini paylaşan Tolga Kaan Doğancıoğlu, sürdürülebilirlik ve teknoloji alanında yenilikler üzerinde çalıştığını belirtti. Elektrikli araçların TEMSA’nın sürdürülebilir ve teknoloji vizyonunun önemli bir parçası olduğu belirtildi. Ayrıca sadece 1 elektrikli aracın yıllık 1.400 ton karbondioksiti ortadan kaldırdığı paylaşıldı.

İlginizi Çekebilir:

Yüzüklerin Efendisi dizisi ismi ve tanıtım videosu yayınlandı

Horizon Forbidden West hikaye fragmanı yayınlandı

YouTube Premium için yıllık abonelik seçeneği geldi

Crypto Browser Project Beta sürümü yayınlandı

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz