Çarşamba, Aralık 2, 2020
Ana Sayfa Teknoloji Sony, kullanıcılara tepki veren robot oyun arkadaşı patenti aldı

Sony, kullanıcılara tepki veren robot oyun arkadaşı patenti aldı

Sony’nin oyuncuların duygularına göre tepki verebilen bir robotun patentini aldığı ortaya çıktı. Şirketin aldığı robot oyun arkadaşı patenti sayesinde, oyuncuların duygularına yönelik tepkiler çok daha gerçekçi olacak.

Sony’nin ilgi çeken yeni patenti, ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi’nin internet sitesinde keşfedildi. Yeni patentte, koltukta oyun oynayan birinin yanında oturan tatlı bir figür oturuyor. Oyuncunun yanında görülen figür bulut şeklinde ve sadece gözleri ile kolları bulunuyor. Sony’nin ortaya çıkan patentinin bir robot oyun arkadaşı olarak geliştirildiği belirtiliyor. Geliştirilen robot oyun arkadaşının, oyuncu ile konuşabildiği ve oyuncunun duygularına tepki verebildiği patentte yer alıyor. Robot oyuncu arkadaşı tepkilerini; kolunu bacağını veya boynunu oynatarak veriyor. Ayrıca Sony’nin ilginç patenti olan robot oyuncu arkadaşının kullanıcı ile de oyun oynayabileceği aktarıldı. Örneğin, kullanıcı bir beyzbol oyunu oynarken, robotun kullanıcının karşısındaki rakip takımı yönlendirebileceği bilgisi patentte yer alıyor. 

Robot oyuncu arkadaşı duygulara tepki verecek

Robot oyuncu arkadaşı, oyun oynayan kişinin duygularını algılayabilecek. Robot duygularını algıladığı kullanıcının tepkilerine göre de reaksiyon verecek. “Duygu tüketim birimi”ne sahip olduğu için, kullanıcının kalp atış hızını ve terleme durumunu takip edebildiği belirtiliyor. Nesne kontrol sistemi olan duygu tüketim birimine sahip olan robot ayrıca biyolojik sensör içerdiği için kullanıcının duygu durumunu algılayabiliyor. 

Robotun, “ortak izleme deneyimi” oluşturmak için geliştirildiği ve bu sayede kullanıcının oyun oynarken motive olabilmesini sağlayacağı aktarılıyor. Kullanıcının başka bir kişiyle iletişime girmediği anlarda daha keyifli bir oyun deneyimi gerçekleştirmesi amaçlanıyor.

Sony’nin almış olduğu patentte ayrıca robotun işlevi de paylaşılmış. Patentte, kullanıcının oyun oynama motivasyonunun artırılması adına yakınında bulunan robotun oyunu izleyeceği ve kullanıcı ile birlikte tepki vereceği bilgisi aktarılıyor. Robot, oyuncunun üzüldüğü anlarda üzülecek, sevindiği anlarda ise kullanıcı ile birlikte mutlu olacağı belirtiliyor.

Sony’nin almış olduğu robot oyuncu arkadaşının sadece kullanıcıya oyun oynarken eşlik etmeyeceği de belirtiliyor. Buna göre robot, kullanıcı dizi veya film izlerken de onun yanında olarak, eşlik edebilecek. Sony, bu sayede kullanıcının söz konusu anlardan daha fazla keyif almasını sağlamayı amaçlıyor. 

 

blank

Robot oyuncu arkadaşı sevilmiyorsa tepki vermeyecek

Ortaya çıkan patentte, oyun arkadaşı robotun kullanıcının konuşma tarzından veya hareketlerinden etkilendiği de belirtildi. Yani, robotun şarj edilmesi gerektiği anlarda eğer kullanıcı robotu şarj etmezse, robot kullanıcının kendisini sevmediğini düşünecek. Robot, sevilmediğini anladığı anlarda ise kullanıcının tavırlarını umursamayacak ve bu şekilde kendisine daha kibar davranılmasının önünü açacak. 

Sony’nin  ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi’ndeki patentinde ortaya çıkan robotun, sanal gerçeklik kullanılarak dijital bir oyun arkadaşı oluşturulması amaçlanıyor. Ancak keşfedilen patentin, piyasaya ilerleyen zamanlarda sürülüp sürülemeyeceği ise elbette ki kesin değil.

Kaynak:

https://www.ign.com/articles/sony-patents-robotic-gaming-companion-that-reacts-to-your-emotions

İlgili Haberler:

Dokunuşları hissedebilen bir robot geliştirildi

Araştırmacılar yapay zeka destekli seks robotları hakkında endişeli!

DEEPFAKE, ZOOM SOHBETLERİ, TELEFON BAĞIMLILIĞI, ONLİNE ALIŞVERİŞ – DigiToll #10

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

blank

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Deezer, 2020’nin En’lerini ve Kullanıcıların Müzikal Hayvan İkizi’ni Açıkladı

Online müzik akış platformu Deezer, 2020 yılında en çok dinlenenleri açıkladı. Deezer, platformda en çok dinlenen içeriklerin yanı sıra ayrıca, her kullanıcının kendine has...

Ford, Türkiye’nin İlk Batarya Montaj Fabrikasını 2022’de Hayata Geçirecek

Ford Otosan, Türkiye’de açılacak ilk ‘Batarya Montaj Fabrikası’ için çalışmalara başladığını duyurdu. Elektrikli otomobillere dönüşüm sürecinde büyük önem arz edeceği ifade edilen fabrikanın, 2022...

YouTube Bağış ile Kâr Amacı Gütmeyen Kuruluşlara Destek Olunacak

YouTube Bağış ismiyle anılan özellik sayesinde içerik üreticileri videolarında kâr amacı gütmeyen kurumlar için destek toplayabilecek.  YouTube Bağış ile YouTube İş Ortağı Programı’nda yer alan...

Bitcoin, 20 Bin Dolar Sınırına Dayandı 

Kısa bir süre önce 19 bin 857 dolar seviyesine ulaşarak tüm zamanların rekorunu kıran Bitcoin, 20 bin dolar sınırına dayandı. Yükselişine devam ederek 19 bin...

Spotify, Kişisel ‘2020 Yılı Özeti’ Listelerini Yayınladı 

Bu yılın en çok dinlenen müzik ve ‘podcast’ yayınlarını açıklamasının ardından Spotify, kişisel ‘2020 Yılı Özeti’ listelerini de yayınladığını duyurdu. Kişiselleştirilmiş listelerin; kullanıcıların yıl...