Dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından olan TikTok’un 2021 yılındaki toplam cirosu açıklandı. 4 yıldır küresel pazarda rekabet eden şirket, rakiplerinin ilk 4 yıllık cirosunu çoktan geride bıraktı!

2016 yılının sonlarında Musical.ly’nin veliahtı olarak karşımıza çıkan TikTok, çok kısa zamanda tüm dünyanın severek kullandığı bir uygulama haline gelmeyi başardı. Platformun başarısı öyle bir noktaya ulaştı ki kısa video formatı, Youtube ve Instagram tarafından da benimsenerek hayata geçirildi.

Bugün Çinli sosyal medya devi tarafından yayınlanan raporda TikTok’un geçtiğimiz yıl yaptığı ciro açıklandı. TikTok rakiplerinden çok daha kısa süredir faaliyet gösteriyor olmasına rağmen, şirketin 2021 yılındaki cirosu rakiplerinin ilk 4 yılda elde ettiği ciroyu bir hayli geride bıraktı.

2021 Yılı Cirosu 1 Milyar Doların Üzerinde!

Uluslararası marketlerdeki toplam cirosunu açıklayan TikTok, dünya genelinde toplamda 1 milyar doların üzerinde ciro yaptığını belirtti. Bu rakam 2021 yılında şirketin toplam cirosuna kıyasla %477 daha fazla. Ayrıca şirketin sadece Birleşik Krallık’taki toplam cirosunun 279 milyon dolar olduğu açıklandı.

Küresel pazara çıkışının üzerinden henüz sadece 4 yıl geçmesine rağmen TikTok, Facebook, Instagram ve YouTube gibi dünya devi platformların çıkış yaptıkları ilk 4 yılda kazandıkları gelirin çok üzerinde bir miktarı kazandı. Çinli sosyal medya devi bu büyümeyle doğru orantılı olarak dünya genelinde çalışanlarının sayısını da iki katına çıkardı.

Reklam için 666 Milyon Dolar Yatırım Yapıldı!

Yayınlanan mali raporda ayrıca şirketin son 1 yıldaki reklam giderleri de açıklandı. TikTok, “Satış ve Pazarlama” departmanına 2021 yılında tamı tamına 666 milyon dolar yatırım yaptığını belirtti. Görünen o ki; şirket bu yatırımların karşılığını fazlasıyla aldı.

Özellikle küresel pazarda başarılı algoritması ve zengin içerikleriyle dikkat çekmeyi başaran TikTok’un yakın gelecekte YouTube ve hatta Google’ı bile tahtından edebileceği iddia ediliyordu. Açıklanan rakamlar, TikTok’un bu hedefinden pek de uzak olmadığını gözler önüne serdi.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz