Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Avrupa ülkeleri, evsel atık konusunda birinci sırada. Yeni yıl öncesinde artan evsel atıklar, Dünya’nın geleceği için önemli bir risk ifade ediyor.

Yeni yıl döneminin de yaklaşması ile birlikte evsel atıklar artıyor. Birçok ülkenin bulunduğu Avrupa ise evsel atık konusunda birinci sırada. Bu evsel atıklara yiyecekler ve giyeceklerin yanında, akıllı telefonlar gibi küçük boyutlu elektronikler de dahil ediliyor.

Yapılan araştırmalara göre Birleşik Krallık, 2030 yılına kadar 74 milyon ton yıllık elektronik atığa sebep olacak. Bu da 496 yolcu gemisinin ağırlığına eşit demek oluyor. Evsel atık ve elektronik atık problemi, aynı zamanda 2021 Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’nda da konu oldu.

E-Atık olarak isimlendirilen atıklar, 39 Avrupa ülkesinin dahil olduğu değerlendirilmeler ile listelendi. Paylaşılan bilgilere göre Norveç, ev başına yıllık 57 kg e-atığa sebebiyet veriyor. Norveç’in ardında 55 kg ile Birleşik Krallık, 52.4 kg ve 51.5 kg ile İrlanda ve İsviçre geliyor.

Avrupa’da en az e-atık oluşturan ülke ise 11.6 kg ile Moldova oluyor.

avrupa-e-atik-teknosafari
Avrupa ülkelerinin ev başına yıllık e-atık miktarı.

Evsel e-atık miktarı nasıl azaltılır?

Evsel e-atık miktarının azaltılması için de bazı öneriler bulunuyor. Bu öneriler, elektronik ürünlerin çalışsa da çalışmasa da çöpe değil, mutlaka geri dönüşüme gönderilmesi yönünde. Ayrıca yemek ve giyecek gibi ürünler de doğrudan çöpe değil, geri dönüşüme gönderilerek iklim krizi için büyük bir adım atılabilir.

Ayrıca elektronik ürünleri her sene yenilemek, iklim krizinde pay sahibi olan etkenlerden birisi haline gelmiş durumda. Bu konuda akıllı telefon gibi elektronik cihaz üreticileri de, ürünlerin daha uzun süre kullanılabilecek hale gelmesi için sıkıştırılıyor.

İlginizi Çekebilir:

AMD, Zen 4 ve Zen 4C ile Desteklenen Yeni EPYC İşlemcilerini Tanıttı

Popüler Oyun Serilerinin Koleksiyon Setleri Ne Kadar Ediyor?

Uluslararası Fotoğraf Yarışması PhotoMaraton, İstanbul’da Düzenlendi

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz