Cuma, Eylül 24, 2021
Ana SayfaDijitalInstagram Hesabı Nasıl Silinir? Instagram Hesap Dondurma

Instagram Hesabı Nasıl Silinir? Instagram Hesap Dondurma

Instagram dünyanın en popüler ve en çok vakit geçirdiğimiz sosyal medya uygulamalarından biridir. Özellikle pandemi dönemiyle birlikte anlamı ve kullanım alanı daha da gelişen ve değişen Instagram, gün içerisinde vaktimizi en çok geçirdiğimiz sosyal medya mecralarından biri oluyor. Buna karşılık bazı kullanıcılar ara ara sosyal medyadan uzaklaşmayı tercih edebiliyor. Aynı zamanda artık sosyal medya hesabı kullanmamaya karar verip Instagram’ını silenler de var. Biz de Tekno Safari editörleri olarak bu yazımızda, Instagram hesabınızı nasıl donduracağınızı ve kalıcı olarak nasıl sileceğinizi adım adım anlattık. İşte; ‘Instagram hesabı nasıl silinir’? ‘Instagram hesap dondurma’. ‘Instagram hesap silme işlemleri’. ‘Instagram hesap dondurma işlemleri’. ‘Instagram hesap dondurma işlemi nasıl yapılır’? ‘Instagram hesabı geçici olarak nasıl kapatılır’?

2020 verilerine göre 1 milyar kullanıcı sayısıyla en popüler sosyal mecralar sıralamasında 3’üncü sırada yer alan Instagram’ın bu popülerliğine rağmen, kimi kullanıcılar hesaplarını silmeyi veya dondurmayı isteyebiliyor. Covid-19 salgınıyla birlikte daha çok ivme kazanan, anlamı ve amacı noktasında da dönüşüm yaşayan Instagram’da fazla vakit geçirilmesi nedeniyle kullanıcılar buna bir sınır ve kısıtlama getirme yoluna gidebiliyor. Dolayısıyla bunun için de hesabımızı ya dondurmamız ya da kalıcı olarak silmemiz gerekiyor. Çünkü, aksi halde sosyal medya platformlarında gün içinde gezinmemek veya etkileşim kurmadan durabilmek neredeyse mümkün değil. Bu nedenlerden dolayı Instagram hesabını geçici olarak kapatmayı veya kalıcı olarak silmeyi düşünenler için yapılması gereken tüm işlemleri fotoğraflarıyla birlikte ayrıntılarıyla anlattık. İşte; ‘Instagram hesabı nasıl silinir’? ‘Instagram hesap dondurma’. ‘Instagram hesap silme işlemleri’. ‘Instagram  hesap dondurma işlemleri’. ‘Instagram hesap dondurma işlemi nasıl yapılır’? ‘Instagram hesabı geçici olarak nasıl kapatılır’? 

Instagram Hesabı Nasıl Silinir? 

Instagram Hesap Dondurma

Instagram hesabınızı silmek için öncelikle https://www.instagram.com/accounts/login/?next=/accounts/remove/request/permanent/ bağlantı linkine tıklamanız gerekiyor. Daha sonra hesabınıza giriş yapıyorsunuz ve fotoğrafta gördüğünüz sayfa karşınıza çıkıyor. Ardından bu sayfada hesabınızı neden silmek istediğinizi belirtmeniz gerekiyor. Bunun için de fotoğrafta okla gösterdiğimiz alana dokunuyor ve çıkan seçenekler arasından birini tercih ediyorsunuz. Karşınıza çıkacak olan seçenekler ise; ‘kullanmaya başlamakta zorlandım, çok zamanımı alıyor, takip edecek kişiler bulamıyorum, ikinci bir hesap açtım, çok fazla reklam var, gizlilikle ilgili endişeler, bir şeyi kaldırmak istiyorum ve başka bir şey’ şeklinde sıralanacaktır.  

Instagram Hesap Dondurma

Yukarıda bahsettiğimiz bu seçeneklerden birini seçmeniz durumunda fotoğrafta gördüğünüz alana şifrenizi tekrar giriyorsunuz ve sol altta okla gösterdiğimiz ifadeye hesabınızı silmek için dokunuyorsunuz. Bu işlemlerin ardından hesabınızı kalıcı olarak siliyorsunuz. Bu adımlardan sonra Instagram silme talebinizi alıyor ve tam 1 ay sonra hesabınızı siliyor. Eğer bu süreçte hesabınızı silmekten vazgeçer ve tekrar kullanmak isterseniz de silinme tarihinden önce giriş yapabilirsiniz. Silinme tarihinden önce giriş yaptığınızda hesabınızla ilgili oluşturduğunuz silinme talebi iptal ediliyor ve böyle bir durumda tekrar aynı adımları gerçekleştirerek silme işlemlerini başlatmanız gerekiyor.  

Instagram Hesap Dondurma

Instagram Hesabı Nasıl Silinir?

Instagram’dan bir süre uzaklaşmak ve hesabınızın aktif kalmasını istemiyorsanız kalıcı olarak silmek yerine dondurabilirsiniz. Böylece Instagram’a tekrar dönmeyi istediğinizde verilerinizi de korumuş olursunuz. Instagram hesap dondurma işlemi için ise ‘https://www.instagram.com/accounts/login/?next=/accounts/remove/request/temporary/’ linkini kopyalayıp arama motorunuza yapıştırıyorsunuz. Daha sonra hesabınıza giriş yapıyorsunuz. Hesabınıza giriş yapmanızın ardından fotoğrafta gördüğünüz gibi ‘hesabını geçici olarak kapat’ sayfası karşınıza çıkıyor. Burada ise hesabınızı geçici olarak kapatma nedeninizi seçiyor ve şifrenizi giriyorsunuz. Daha sonra sol altta gördüğünüz ‘hesabı geçici olarak kapat’ ifadesine dokunuyorsunuz. Hesabınızı aktif etmeniz için tekrar giriş yapmanız yeterli olacaktır. Aynı zamanda siz tekrar giriş yapıncaya kadar fotoğraflarınız, yorumlarınız ve beğenmeleriniz gizli kalacaktır. Hesabınızı açmanızın ardından tüm verileriniz de aktif olacaktır. Bununla birlikte Instagram hesabınızı yalnızca haftada bir dondurabilirsiniz.  

Instagram Hesabı Nasıl Silinir?

Hesabınızı yazımızda eklediğimiz linke tıklamadan da dondurabilirsiniz. Bunun içi, profilinize gelmeniz ve ‘profili düzenle’ yazan kutucuğa dokunmanız gerekiyor. Daha sonra yukarıda bahsettiğimiz adımları gerçekleştirebilirsiniz.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız. 

İlginizi çekebilir:  

Instagram, Reels İçin Remix Özelliğini Kullanıma Sundu! 

Instagram, Hikaye Taslağı Özelliğini Bünyesine Eklemeye Hazırlanıyor 

Instagram Şifresi Nasıl Değiştirilir? Instagram Şifre Yenileme

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR