facebook cambridge analytica

Facebook’un 2018 yılında ortaya çıkan Cambridge Analytica skandalı şirketin başına bela olmaya devam ediyor. Yaşanan bu büyük skandaldan sonra Facebook’a açılan davalara bir yenisi daha eklendi. Avustralya, Facebook’a veri hırsızlığı nedeniyle 529 milyar dolarlık bir dava açtı. 

Uzun süre gündemden düşmeyen Facebook Cambridge Analytica skandalı dünyada en fazla kullanıcısı bulunan sosyal medya devi için küresel bir krize neden olmuş ve şirket davalardan sıyrılamamıştı. Şimdi Avustralya da söz konusu skandal nedeniyle milyarlarca dolar zarara uğrayan Facebook’a dava açıyor. 

Facebook, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nu aykırı hareket ettiği gerekçesiyle Birleşik Krallık’ta 500 milyar sterlin gibi bir cezaya çarptırılmıştı. Avustralya da yine aynı sebepten Facebook’a dava açtı. Avustralya’daki Kişisel Verileri Korunması Kanunu’na göre ihlal için kişi başı ceza 1,7 milyon dolara kadar yükselebiliyor. Uzmanlar Facebook’un Cambridge Analytica skandalında 311.074 Avustralyalı kullanıcının da etkilendiğini söylüyor. Yani Facebook 529 milyar dolar para cezası ödeyecek. Söz konusu skandaldan etkilenen toplam kişi sayısı ise 86 milyon. 

Avustralya İstihbarat komisyonu Ofisi’nin yapmış olduğu açıklamaya göre, Facebook’a karşı dava işlemlerinin başladığı açıklandı. Duyuruya göre iddia, davalının ciddi ve sürekli bir biçimde gizliliğe müdahale etmesi olarak belirtildi.

Avustralyalı Facebook kullanıcılarının kişisel verilerinin ‘This is Your Digital Life’ uygulamasıyla ortaya çıkarıldığı ve hatta toplanan verilerle politik profil belirlemesi yapılarak üçüncü taraflarla paylaşılması iddiası da Facebook’a karşı açılan dava da yer alıyor. 

Avustralya İstihbarat ve Gizlilik Şefi Angelene Falk’ın yaptığı açıklamada, kişisel bilgilerin ortaya çıkmasını Facebook’un varsayılan ayarları kolaylaştırıyor. Falk bu nedenden ötürü 311.127 Avustrayalı Facebook kullanıcısının verilerinin satılmak ve politik çıkar doğrultusunda kullanılmak amacıyla sızdırıldığı açıkladı.

Facebook – Cambridge Analytica veri ihlali nedir?

facebook cambridge analytica veri ihlali davasıFacebook’un 2014 yılında 50 milyondan fazla kullanıcısının kişisel verilerini Cambridge Analytica’ya sızdırması sonrasında ortaya çıktı. Elde edilen bilgiler, 50 milyondan fazla kullanıcının kişisel bilgilerini içeren verilerin ABD’de gerçekleşen seçim ile alakalı olduğunu ortaya çıkarmıştı. Milyonlarca kullanıcının bilgi ve kişisel verileri seçmenlerin fikrini etkilemek adına politika amaçlı kullanıldı. 

Söz konusu skandalın ortaya çıkmasının ardından ise Facebook, kamuoyundan özür dilemiş ve Cambridge Analytica ise verileri uygunsuz bir şekilde topladığını açıklamıştı. Söz konusu büyük skandal sonrası Facebook’un hisse senetleri de büyük bir hızla düşmeye başlamıştı. 

2014 yılında gerçekleşen kişisel verilerin sızdırılması olayını Aralık 2015’te Guardian, Amerikalı politikacı Ted Cruz’un söz konusu verileri kullandığı ve veri sahibi kişilerin kişisel bilgilerinin şirketler tarafından satıldığı ortaya çıktı. 50 milyondan fazla kullanıcının bilgilerinin ise politikacılara satıldığı belli olmuştu. 

2018’in Mart ayında ise New York Times ve The Guardian, eski Cambridge Analytica çalışanlarından olan ve söz konusu ihlalin büyüklüğü hakkında daha net bilgi veren Christopher Wylie’den alınan yeni bilgilerle daha ayrıntılı yeni bir rapor hazırladı. Raporda yer alan bilgiler tüm kullanıcıları korkuttu. Facebook’un, Cambridge Analytica ve verileri kullanarak milyonlarca seçmenin fikrini etkilemek için kullandığı ve siyasi temsilcilerle arasında bağ kurduğu ortaya çıktı.

Ortaya çıkan büyük skandaldan sonra Facebook yaptıklarını hata olarak nitelendirdi ve kullanıcılarından özür diledi. Gündemden hala düşmeyen söz konusu olaydan sonra Facebook’a karşı oluşan bakış açısı büyük ölçüde değişmiş ve şirketin itibarı zedelenmişti. 2018 yılında ortaya çıkan skandaldan sonra Facebook’un davaları hala devam ediyor.

APPLE KULLANICILARINA 25 DOLAR ÖDEYECEK – DigiToll #5

1 YILDIR MAĞARADA YAŞAYAN ADAM (RÖPORTAJ ADAM ÖZEL HABER) – DigiToll #4

Maske reklamları Facebook’tan kaldırılacak