Londra’daki Metropolitan Polis Teşkilatı’nın yakın bir tarihte şehir sokaklarına ‘yüz tanıma özelliğine sahip kameralar’ yerleştirme planı vatandaşları ikiye bölmüş durumda. 

The Guardian tarafından elde edilen bilgilere göre, yakın zamanda Londra sokaklarına yerleştirilmesi planlanan ‘yüz tanıma sistemine sahip kameralar’ tartışmaya sebep oldu. Söz konusu kameraların yerleştirilmesinin uygun olmadığını belirten bazı vatandaşlar, gizliliklerinin ihlal edileceğini ve kişisel verilerinin izinsiz alınabileceğini belirterek yüz tanıma sistemi kameralarının yerleştirilmesini istemiyor. Ancak söz konusu uygulamanın ekstra güvenlik adına yardımcı olabileceğini belirten kesim ise uygulamaya sıcak bakıyor. 

Londra’daki Metropolitan Polis Teşkilatı’nın yerleştirmeyi planladığı ‘yüz tanıma sistemine sahip kameralar’ sayesinde suçluların ya da şüphelilerin daha kolay tespit ve takip edilebileceği belirtilirken tehdit oluşturan suçluları yakalamak adına da oldukça kolaylık sağlayacağı aktarılıyor. Ancak akıllara ‘kameraların önünden geçerken yüzleri tanınan sıradan vatandaşlara ne olacak?’ sorusu geliyor.

Yetkililer tarafından yapılan açıklamalarda, yüz taramasında suçsuz olduğu tespit edilen vatandaşlara ait verilerin anında silineceği belirtildi. 

Polis teşkilatının yapmış olduğu açıklamada bu kameraların yüzde 70 oranında başarılı olduğu ve kameraların test aşamalarında binlerce süpheli içerisinden yalnızca bir vatandaşın yanlış tespit edildiği aktarıldı.

Londra’yı ikiye bölen yüz tanıma sistemine sahip kameraların nasıl bir iş çıkaracağı henüz bilinmezken asıl problemin vatandaşların gizliliklerinin ihlal edilebileceği olduğu aktarılıyor.

Çin’de cep telefonu hizmetlerini kullanabilmek için yüz tarama şart oldu

Güney Kore, suç tespiti için yapay zekâ destekli kameralar kullanacak