NASA’lı bilim insanları 47 yıldır açılmamış olan Ay toprağı örneğini ilk kez bugün açtı.

47 yıl önce Apollo 17 misyonu dahilinde toplanan Ay toprak örneği NASA’lı bilim insanları tarafından ilk kez açıldı. 1972 yılında Apollo 17 misyonunda alınan örnekler 47 yıldır dokunulmadan bekliyordu. Örnekleri NASA astronotları olan Gene Cernan ve Harrison Schmitt dünyaya getirmişti.

1969 yılında Ay’a ilk adım atıldı lakin elbette NASA astronotlarının görevi bitmiş değildi. NASA 1969-1972 yılları arasında aya tam 7 farklı Apollo görevi gerçekleştirdi. Düzenlenen görevlerde 12 ABD’li astronot Ay’a adım atma şansı buldu. NASA tarafından Ay’a gerçekleştirilen en son görevlerden sonuncusu ise Apollo 17 olmuştu. Gene Cernan Apollo 17 ile Ay’a son ayak basan ünvanını kazanmıştı. Ay’a son adım atan insan olan Gene Cernan ise 2017 yılında hayatını kaybetti.

NASA Ay’a gerçekleştirilen Apollo görevlerinde Ay’dan getirdiği örnekleri 1970’li yıllarda açmış ve test etmişti. Ancak NASA, teknolojinin gelişmesiyle birlikte gelecekte daha gelişmiş analizlerin yapılabileceğini öngörerek bazı numuneleri saklamayı tercih etmiş. 1972 yılında aydan getirilen bir örnek 47 yıl sonra bugün ilk kez NASA bilim adamları tarafından açıldı.

Ay’dan gelen 73002 isimli numunenin görüntüsü:

 

NASA’nın ilerleyen yıllarda tekrardan Ay’a dönme planının olduğu biliniyor. 2024 yılında tekrardan Ay’a çıkmayı planlayan NASA, yeni insanlı Ay programının adını Artemis olarak açıklamıştı. NASA’nın açıkladığı bilgiler içerisinde Artemis astoronotlarının Ay’ın su buzullarıyla kaplı olduğu bilinen güney kutbuna iniş yapacağı da yer alıyor. Ayrıca Ay toprağı üzerinde yapılacak olan yeni incelemelerin Artemis programı için de önemli olabileceği belirtildi.