Facebook büyük GIF arşivine sahip olan Giphy sitesini satın alıyor. Şirketin planları arasında  Giphy’i Instagram ve diğer uygulamalara entegre etmek var. Çok yakında kullanmaya başlayabiliriz.

Facebook popüler GIF yapma ve paylaşmaya yarayan Giphy sitesini 400 milyon dolardan alıyor ve Instagram‘a ve diğer Facebook uygulamalarına entegre etmeyi planlıyor. Anlaşmanın haberi 400 milyon dolarlık değeri ortaya çıkaran Axios tarafından bildirildi.

Giphy Nedir? Zaten Kullandığımız GIF’ler Nereden Geliyor?

Giphy, GIF oluşturmak, paylaşmak ve birleştirmeler yapmak için araçlar sunan şuan internetteki en büyük GIF sitesidir. Facebook, Instagram, Facebook Messenger ve WhatsApp‘da zaten kullandığımız GIF‘ler aslında bu Giphy‘nin API‘sinden alınıyordu. Facebook‘a göre bu sayede Giphy‘nin trafiğinin %50’si bu uygulamalar üzerinden geliyor ve bunun en büyük kısmını Instagram oluşturuyor.

Facebook‘un satın alımı sonucunda Giphy direk Instagram’a bağlı olarak yaşayacak ve Instagram hikaye ve mesajlarında GIF kullanımını dahada kolay hale getirecek. Ayrıca Facebook şimdilik Giphy kullanıcıları için hiçbir şeyi değiştirmeyeceklerini söylüyor.

Instagram’ın ürün başkan yardımcısı Vishal Shah, haberi açıklayan bir blog yazısında “İnsanlar yine GIF yükleyebilecek, geliştiriciler ve API iş ortakları aynı erişime sahip olmaya devam edecek ve Giphy’nin yaratıcı topluluğu harika içerikler yaratmaya devam edecektir.” açıklamasında bulundu.

Bu uygulamalar dışında Twitter, Pinterest, Slack, Reddit ve daha fazlası GIF sağlamak için Giphy API‘sini kullanmaktadır. Facebook ne kadar API’lere dokunmayacağım dese bile bu uygulamaların Facebook ile rekabet içinde olmasından kaynaklı gerginlikler olabilir.

Giphy’e göz atmak için Tıklayınız..

İlginizi Çekebilir:

Google Chrome için Reklam Engelleme Geliyor

Epic Games GTA 5’i Ücretsiz Olarak Yayınlandı!

Facebook Yeni Tasarımı ve Karanlık Modu Kullanıma Sunuldu!

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz