Okuma Süresi
1 dakika

Depremzedelerin veya onlara yardımda bulunmak isteyenlerin deprem esnasında kullanabileceği en yararlı web sitelerini bir araya getirdik.

Geçtiğimiz günlerde Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremin sancıları yaşanmaya devam ediyor. Güneydoğu Anadolu bölgesinin büyük bir kısmını etkileyen depremin altıncı gününde de arama kurtarma ekipleri çalışmalarına devam ediyor. Bu süreçte birçok kurum, kuruluş ve vatandaşımız hem maddi hem manevi yardımlarıyla destek sağladı. Biz de bu süreçte ve gelecekte kullanabileceğiniz belki de hayat kurtarabilecek deprem sitelerini bir araya getirdik.

Yaşanan depremin sonrasında  birçok ihbar haberi Twitter üzerinden yapıldı. Fakat bunun yerine daha stabil şekilde yardım çağrısı yapılabilen siteler mevcut durumda. Belirtmemiz gerekir ki aşağıdaki tüm web siteleri tamamen insani amaçlarla kurulmuştur. Hiçbirinin gelir elde etmek gibi bir çabası yok.

Konumat

Deprem anında yaşayabileceğiniz birçok farklı sorun mevcut. Bunlardan biri de nerede olduğunuzu tam olarak iletememek. İhtiyaç sahipleri Konumat’ı kullanarak acil ihtiyaçlarını konum ve iletişim bilgisiyle hızlıca tweet olarak paylaşabilir.

Evim Evindir

Depremin en kötü etkilerinden biri de birçok kişinin evini, işini ve neredeyse sahip olduğu her şeyi kaybetmesi oldu. Bu kaybı yerine getirmek maalesef mümkün olmasa da destek olmayı sağlayacak bir uygulama bulunuyor. Evim evindir projesi sayesinde imkânı olan kişiler, depremzedelere kapılarını açabilir ve yardım etmek için ellerinden geleni yapabilirler.

Afet Harita

Deprem anında ekipleri yardıma ihtiyacı olan kişilere yönlendirmek büyük bir önem kazandı. İşin en kritik noktalarından birinin bu olduğunu söylemek mümkün. Afet Harita ise sosyal medya üzerinden yapılan enkaz vb. ihbarlarını harita üzerinden gösterir.

Ben İyiyim

Deprem anında iletişimin kesilmesi çok kritik sorunlara ve paniğe neden oldu. Sevdiklerinin iyi olduğuna emin olmak isteyen kişiler, istemeden de olsa iletişimin kilitlenmesine neden oldu. Ben İyiyim ise deprem bölgelerindeki insanların güncel durumlarını tanıdıklarına bildirmeyi sağlıyor.

Yakınımı Bul

Herhangi bir afet anındaki en kötü şeylerden biri de insanların aile yakınlarından ve sevdiklerinden haber alamaması. Yine de sevdiklerinizle bir şekilde iletişim kurabilir, onlara iyi olduğunuzu söyleyebilir ve onların durumunu öğrenebilirsiniz. Ailesinden ve tanıdıklarından haber alamayanlar Yakınımı Bul üzerinden arama yapıp kontrol edebilir.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz