Okuma Süresi
2 dakika

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, Kahramanmaraş’taki 7,7’lik depremle ilgili açıklama yaptı. Bizza CEO CZ tarafından yapılan açıklamada yardım için neler yapılacağına bakıldığı ifade edildi.

Türkiye, 6 Şubat sabahına son yılların en kötü felaketi ile uyandı. 04:17’de merkez üssü Kahramanmaraş olan 7,7 şiddetindeki deprem, Türkiye’nin doğusunu derinden sarstı. Türkiye 4. seviye alarm durumuna geçip uluslararası çapta yardım talebinde bulunurken NATO üyesi olan ya da olmayan birçok ülke yardım için adeta teyakkuza geçti.

Sadece ülkeler değil dev şirketlerden de Türkiye’ye yardım açıklamaları gelmeye başladı. o şirketlerden bir tanesi de dünyanın en büyük kripto para borsası Binance olarak öne çıkıyor. Konu hakkında Twitter’dan açıklamalar yapan Binance CEO’su CZ, Türkiye’ye yardım için neler yapabileceklerini gözden geçireceklerini açıkladı.

CZ’in Türkiye ile İlgili Açıklaması

“Kalbimiz depremden etkilenenlerle birlikte. Binance olarak, nasıl yardım edebileceğimize hep birlikte bakacağız.”

Ülkelerden Yardımlar Gelmeye Devam Ediyor

Şirketlerin yanı sıra birçok farklı ülkede deprem sonrası Türkiye’ye yardımlarını göndermeye başladı. İlk yardım, kardeş ülkemiz Azerbaycan’dan geldi. Azerbaycan, 7.7 büyüklüğündeki Kahramanmaraş depreminin ardından sivil savunma birliklerini Türkiye’ye yönlendirdiğini açıkladı. Bu kapsamda 370 kişilik arama kurtarma ekibi, AFAD ve diğer ekiplere yardım etmek üzere deprem bölgesine geldi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti de yardımlarını gönderen ülkeler arasında. KKTC Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı’na bağlı 20 kişilik arama kurtarma ekibiyle 8 özel donanımla alan Girne Limanı’ndan Mersin Taşucu Limanı’na doğru yola çıktı. Ayrıca sivil savunma uzmanlarından oluşan 10 kişilik bir ekip, KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı 17 kişilik arama kurtarma timi ve Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri’ne bağlı 22 personel de hava yoluyla ülkemize doğru hareket etti.

Ayrıca KKTC’de faaliyet gösteren bazı üniversitelerinde görev alan 15 kişilik doktor ve sağlık personeli ekibi de Türkiye’ye gönderildi.

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre ise Türkiye’nin Kahramanmaraş bölgesine 100 kişilik bir arama kurtarma ekibi gönderilmeye hazır. 2 adet İl-76 uçağının en kısa sürede Türkiye’ye inmesi bekleniyor.

Yunanistan Başkanı Miçotakis, Kahramanmaraş’ta yaşanan felaket sonrası resmi Twitter hesabından açıklama yaptı. Miçotakis, “Türkiye ve Suriye’de meydana gelen yıkıcı deprem felaketinden erin üzüntü duyuyoruz. Kurbanların ailelerine içten başsağlığı diliyoruz ve düşüncelerimiz etkilenen tüm insanlarla birlikte. Yunanistan kaynaklarını seferber ediyor ve hemen yardım edecek.” ifadelerini kullandı.

Bu ülkelerin yanında birçok ülke daha yardımlarını göndermeye devam ediyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz