Okuma Süresi
2 dakika

Güneydoğu Anadolu bölgesinde meydana gelen depremden sonra AFAD gibi yardım toplayan kuruluşların sahte siteleri açılmaya başladı.

Bugün Türkiye’de Güneydoğu Anadolu bölgesinde 10’dan fazla ilde büyük yıkımlara neden olan 2 tane 7.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Tüm dünya arama kurtarma faaliyetleri için seferber olurken, ülkemizde bu durumdan faydalanmak isteyen dolandırıcılar ve fırsatçılar ortaya çıktı. Son olarak sahte AFAD sitesi açıldı.

Sahte Sitelere Kanmayın!

AFAD, 10 bine yakın arama kurtarma ve binlerce diğer görevlerdeki personeli ile sahada enkaz altında kalan vatandaşlara, yaralılara ve diğer depremzedelere yardım ediyor. Bir yandan da insanlar yardım amaçlı maddi yardımda bulunuyor.

Sadece AFAD değil, onlarca kurum giysi, gıda ve nakit yardım paketlerine de sahip. Bu kurumlar aracılığıyla yüz milyonlarca TL toplanabilir. İnsanların acısını ve yardım istediği fırsat bilen dolandırıcılar ise kurumların sahte sitelerini açmaya başladı.

Örneğin afaddestek.net isimli sözde Deprem Yardım Noktası oluşturduğunu söyleyen site AFAD’ın resmi sitesi değil. Zira devlet kurumlarının internet sitelerinin sonu gov.tr şeklinde bitiyor. Bu nedenle yalnızca teyit aldığınız ve doğruluğundan emin olduğunuz platformları kullanarak bağış ve yardım yapmalısınız.

Gerçek Site “afad.gov.tr”

AFAD’ın resmi sitesinin “afad.gov.tr” olduğunu da belirtmeden geçmeyelim. Bu tür gerçekliği barındırmayan dolandırıcılık amacıyla açılmış sitelere dikkat etmeniz de fayda var.

Depremden sonra birçok farklı ülke de Türkiye’ye yardımlarını göndermeye başladı. İlk yardım, kardeş ülkemiz Azerbaycan’dan geldi. Azerbaycan, 7.7 büyüklüğündeki Kahramanmaraş depreminin ardından sivil savunma birliklerini Türkiye’ye yönlendirdiğini açıkladı. Bu kapsamda 370 kişilik arama kurtarma ekibi, AFAD ve diğer ekiplere yardım etmek üzere deprem bölgesine geldi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti de yardımlarını gönderen ülkeler arasında. KKTC Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı’na bağlı 20 kişilik arama kurtarma ekibiyle 8 özel donanımla alan Girne Limanı’ndan Mersin Taşucu Limanı’na doğru yola çıktı. Ayrıca sivil savunma uzmanlarından oluşan 10 kişilik bir ekip, KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı 17 kişilik arama kurtarma timi ve Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri’ne bağlı 22 personel de hava yoluyla ülkemize doğru hareket etti. Ayrıca KKTC’de faaliyet gösteren bazı üniversitelerinde görev alan 15 kişilik doktor ve sağlık personeli ekibi de Türkiye’ye gönderildi.

Bu ülkelerin yanında birçok ülke daha yardımlarını göndermeye devam ediyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz