Kadına şiddet olayları, ne yazık ki Türkiye gündeminden düşmeyen konuların başında geliyor. Çoğunluk tarafından, gerekli ve yeterli önlemlerin alınmadığının düşünülmesiyle birlikte toplumsal olarak en çok yıpratan nedenlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Ana akım medya, her kadına şiddet olayını haberleştirmese de pek çok kaynağı takip edenler hemen hemen her gün bu olayların gündemimizde yer aldığını biliyor. Aile içinden, iş hayatına kadar hem fizyolojik hem psikolojik şiddet binlerce kadının problemi. Dolayısıyla bu problemin çözümü de sağlam ve gerekli adımları atmaktan geçiyor. Ayrıca yaşanabilecek bir şiddet durumunda hızlı bir şekilde yardım istemek de bu konunun önemli bir parçasını oluşturuyor. Bu nedenle, Tekno Safari editörleri olarak böyle bir mobil uygulamayla karşınıza çıkıyoruz. Haberimizde, KADES uygulamasına yer verdik ve sizler için inceledik, adım adım anlattık. İşte; ‘KADES nedir’? ‘KADES uygulaması nasıl kullanılır’? ‘KADES uygulaması nasıl indirilir’? ‘KADES uygulaması kullanım şartları’. ‘KADES avantajları’.

KADES uygulamasını, avantajları ve eksiklikleriyle birlikte incelerken kullanıcı yorumlarını da göz önünde bulundurduk. Nereden indireceğinizi ve nasıl kullanacağınızı detaylı bir şekilde anlattığımız haberimizde uygulamanın kullanım şartlarına da yer verdik. Peki; ‘KADES nedir’? ‘KADES uygulaması nasıl kullanılır’? ‘KADES uygulaması nasıl indirilir’? ‘KADES kullanım şartları’. ‘KADES avantajları’ haberimizin devamında.
 

KADES Nedir? 

KADES Uygulaması Nasıl Kullanılır?

KADES; Emniyet Genel Müdürlüğü Kadın Acil Yardım İhbar uygulamasıdır. Telefonunuza indirdiğiniz bu uygulamayı şiddet gördüğünüz durumlarda, uygulamada ekranda göreceğiniz butona basarak yardım çağırmanıza imkan tanıyor. Tamamen ücretsiz olan bu uygulama, yalnızca T.C vatandaşı olan kişiler tarafından kullanılabiliyor. Peki; ‘KADES uygulaması nasıl kullanılır’? ‘KADES uygulaması nasıl indirilir’? ‘KADES kullanım şartları’. ‘KADES avantajları’

KADES Uygulaması Nasıl Kullanılır? 

KADES Uygulaması Nasıl İndirilir?

KADES, acil durumlarda kullanılması gereken bir uygulama olduğu için oldukça basittir. Uygulamayı cihazınızda açtığınızda konum iznini onayladıktan sonra fotoğrafta gördüğünüz gibi kimlik numaranızı, adınızı, soyadınızı, doğum yılınızı, cep telefonunuzu giriyor ve devam ediyorsunuz. 

KADES Uygulaması Nasıl İndirilir?

Daha sonra telefonunuza gelen kodu ekranda gördüğünüz alana giriyorsunuz ve ‘ileri’ yazan kutucuğa dokunuyorsunuz. Kod cihazınıza gelmediği takdirde ‘tekrar sms gönder’ yazısına dokunarak kod gönderilmesini talep edebilirsiniz. 

KADES Uygulaması Nasıl İndirilir?

Bu işlemlerin ardından KADES uygulaması her an kullanımınıza hazır hale geliyor. Acil durumlarda fotoğrafta gördüğünüz butona dokunuyorsunuz ve yardım istiyorsunuz. 

KADES Uygulaması Nasıl İndirilir?  

KADES uygulamasını cihazınıza Play Store ve App Store üzerinden indirebilir ve yukarıda bahsettiğimiz adımları uygulayarak giriş yapabilirsiniz. 

KADES Kullanım Şartları 
  • KADES uygulaması oldukça hassas ve daha önce de söylediğimiz gibi İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü’nün sunduğu bir uygulama. Bu nedenle uygulamayı kullanırken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar söz konusu. Bunlar; 
  • KADES bir ihbar uygulamasıdır, yalnızca aile içi ve kadına yönelik şiddet olaylarında mağdur olan kadınlar tarafından kullanılacağı için T.C kimlik numaranıza göre Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü veri tabanında gerekli kontroller sağlandıktan ve telefonunuza SMS olarak gönderilen kod girildikten sonra aktif hale gelecektir. 
  • Uygulama kullanılmadan önce telefonunuzun konum bilgisinin açık olduğundan emin olmanız gerekiyor. 
  • Asılsız ihbarda bulunduğunuz takdirde, işlenmemiş bir suçu yetkililere işlenmiş gibi ihbar eden ya da işlenmeyen bir suçun delil ve emarelerini soruşturma yapılmasını sağlayacak şekilde uyduran kimseye üç yıla kadar hapis cezası verilir.  
KADES Avantajları

KADES uygulamasında butona basıldığı andan itibaren yardım ihbarına ne kadar sürede gelindiğine dair kesin bir bilgi veremeyiz. Çünkü; uygulamayı incelerken asılsız ihbar olacağı için bu özelliğini deneyemedik. Fakat bu konuyla ilgili olarak kullanıcı yorumlarını incelediğimizde yetkililerin olay yerine kısa sürede ulaştıklarına dair geri dönüşler mevcut. Kullanıcılar, şikayet anında yetkililerin 5 ile 3 dakika arasında olay yerine geldiğini ifade ediyor. Ayrıca KADES, aile içi şiddet olaylarında kullanılması gereken bir uygulama olarak tanıtılsa da kullanıcıların yalnızca aile içi değil kadına karşı her türlü şiddet olaylarında uygulama aracılığıyla yardım istediklerine dair yorumlar söz konusu. Bununla birlikte yalnızca şiddet gören kadın tarafından değil bu olaya şahit olan kişiler tarafından da olay yerine yetkililerin gelmesi için kullanılabileceğini de eklemek gerek.

KADES uygulamasında eksiklik olarak görülen nokta ise yalnızca T.C vatandaşı olan kullanıcılara açık olması. Aynı zamanda uygulamayı indiren bazı kullanıcıların SMS doğrulama ve T.C kabul etmeme gibi problemler yaşadıklarına dair geri dönüşler de söz konusu. Dolayısıyla KADES iyi düşünülmüş fakat geliştirilmesi gereken bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız. 

İlginizi çekebilir: 

Logitech, Sevgililer Günü İçin Yüzde 20’ye Varan İndirimlerle Ürün Önerilerinde Bulundu!

Amazon, Jeff Bezos’tan Sonra ‘CEO’ Koltuğuna Oturan Yeni İsmin Andy Jassy Olacağını Açıkladı

Apple, Elektrikli Arabası İçin Porsche Mühendisi İle Anlaştı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz