Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Borsa İstanbul için beklenen karar sonunda geldi. Borsa İstanbul’daki tüm işlemler geçici bir süre için tamamen durduruldu.

Türkiye, 6 Şubat’ta gerçekleşen çift depremin yaralarını sarmaya çalışırken Borsa İstanbul hakkında önemli bir gelişme gündeme geldi. Felaketin üçüncü gününde Borsa İstanbul, 15 Şubat’a kadar işlemlere tamamen kapatıldı. Ancak bu süreçte ciddi kayıplar yaşandı. Borsa İstanbul’un üç günlük değer kaybı yüzde 16,2 seviyesine ulaştı. Bugüne kadar yaşananlara baktığımızda genel olarak tepki olduğunu dile getirmek gerekiyor.

14 Şubat Akşamına Kadar Kapalı Kalacak

Yapılan açıklamalarda işlemlerin 5 iş günü süreyle 14 Şubat akşamına kadar kapanacağı belirtildi. Bunun yanında 8 Şubat tarihinde yapılan tüm emir ve işlemlerin iptal edildiği de söylendi. BİST tarafından yapılan açıklama şu şekildeydi;

Borsa İstanbul A.Ş. Borsacılık Faaliyetlerine İlişkin Esaslar Yönetmeliği’nin 39 uncu maddesinin 1 inci fıkrası uyarınca Pay Piyasası ile Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası bünyesindeki Pay ve Pay Endeksi Türev Pazarlarının 8 Şubat 2023 tarihinde saat 11:00 itibarıyla 5 iş günü süreyle (14 Şubat 2023 akşamına kadar) kapatılmasına ve kapatılan pazarlarda sağlıklı fiyat oluşumuna imkan sağlamayan düşük işlem hacmi de dikkate alınarak 8 Şubat 2023 tarihinde gerçekleştirilen tüm işlemlerin BİAŞ Yönetmeliğinin ‘Emirlerin ve İşlemlerin Borsa Tarafından İptali’ başlıklı 33 üncü maddesinin 1 – c bendi uyarınca iptal edilmesine karar verilmiştir.”

Borsa İstanbul Neden Kapandı?

Aslında Borsa İstanbul’un kapanması çok da şaşırtıcı bir durum değil. Yatırımcılar, sosyal medyada yaptıkları paylaşımlarda borsanın daha ilk günden kapatılması gerektiğini söylüyorlar. Fakat böyle bir şey yaşanmadı. Borsa İstanbul yönetimi, ilk aşamada açığa satışları yasaklama gibi önlemler aldı ancak alınan bu önlemler, Borsa İstanbul’daki değer kaybını engellemeye yetmedi.

Yukarıdaki grafikte, Borsa İstanbul BIST 100 endeksini görüyorsunuz. Bir süredir oldukça iyi bir dönem geçiren borsa, Kahramanmaraş’taki çifte depremlerden dolayı ciddi satışlar yemeye başladı. Pazartesi gününü yüzde 1,35 kayıpla kapayan Borsa İstanbul, dün yüzde 8,62 değer kaybı yaşadı. Son 24 saatteki değer kaybı da yüzde 7’nin üzerinde olunca, 6 Şubat’tan bugüne dek olan toplam değer kaybı yüzde 16’nın üzerine çıktı. Durum böyle olunca da haliyle Borsa İstanbul’un kapatılmasına karar verildi.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz