Okuma Süresi
2 dakika

Türkiye’de VPN kullanmanın önünde herhangi bir yasal engel bulunuyor mu? VPN kullanmak yasak mı? VPN ile ilgili merak edilen soruları açığa kavuşturduk.

Zaman zaman sosyal medya platformlarına ve internet sitelerine yönelik getirilen erişim kısıtlamaları, sadece internet sağlayıcıları üzerinden uygulanabiliyor. Bu kısıtlamalardan sıyrılmanın en basit ve ulaşılabilir yolu, VPN yazılımları.

Pek, bu durumda VPN yazılımlarını kullanmak ve bu yazılımlar aracılığıyla internete erişmek yasal mı? VPN kullanmak suç mu?

VPN Yasal Mı?

Türkiye’de VPN kullanmak, kanunda bu noktaya değinen herhangi bir hüküm olmadığı için teknik olarak yasal. VPN’e yönelik kanun aracılığıyla belirtilen bir suç olmadığından VPN kullanmanın karşısında yasal bir engel bulunmuyor.

Erişim Engeli, VPN Yazılımlarına Yönelik Olarak da Uygulanabiliyor

Diğer yandan internet sağlayıcıları, 5651 Sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkındaki Kanun kapsamında VPN ve DNS aracılığıyla yasaklı adreslere erişimi engellemekle de yükümlü tutuluyor.

Bu erişimin engellenmesi ise internet sağlayıcılarının sorumluluğunda oluyor. VPN servislerine erişim engellenmediyse, VPN aracılığıyla yasaklı sitelere giriş yapılabiliyor.

Ücretsiz ve iyi bir VPN bulmak oldukça zor. PC kullanıcılarına özel küçük bir liste yaptık. En iyi ücretsiz VPN uygulamalarına göz atmak gerekirse;

ProtonVPN

Gizlilik ve güvenlik konusunda en az TunnelBear kadar iyi olan ProtonVPN, çok daha yüksek internet hızları ile sunuyor. ProtonVPN’in ücretli sürümü biraz pahalı olsa da ücretsiz sürümü 3 ülkede beş ayrı sunucuya bağlanmanıza izin veriyor. Yoğunlukdan dolayı bu sunucuların internet hızınızı düşürebileceğini de hatırlatmamız gerekli.

1.1.1.1 Cloudflare VPN

Dünyanın en büyük güvenli DNS sağlayıcısı olarak bilinen Cloudflare’in DNS ve VPN hizmeti olan 1.1.1.1, hem ücretsiz hem kullanımı kolay bir sistem olarak en iyi VPN uygulamalarından biri. Fakat uygulama ülkemizde bazı servis sağlayıcıların güvenlik engeline takılabiliyor. Bu durumlarda servis sağlayıcınızla iletişime geçerek IP banının kaldırılmasını ya da güvenli internet protokolünüzün iptal edilmesini talep etmeniz gerekebilir.

TunnelBear

TunnelBear’ın en iyi yanı üst düzey güvenlik ile kimliksiz web etkinliklerini garanti ediyor olması. Kötü yanı ise sınırlı sayıda sunucusu olduğundan internet hızını ciddi şekilde düşürüyor olması. TunnelBear, kullanıcılara aylık 500MB ücretsiz VPN servisi sunuyor ancak TunnelBear hakkında bir tweet atarak kotayı 1.5GB’a yükseltebiliyorsunuz.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz