Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Boston Dynamics, en popüler robotlarından olan Spot’a yeni özellikler ekleyecek bir güncelleme yayınladı. Şirketin robot köpek için yayınladığı yeni güncelleme Spot’a rotaları yeniden planlama yetenekleri kazandırıyor. Spot Release 3.0 yenilikleri ile otonom köpek ayrıca aynı pozisyonlardan tekrar tekrar fotoğraf çekebilecek. 

Daha önce petrol rafinerisinde gördüğümüz, Fransız ordusu ile muharebe operasyonlarına katılan, hastanede çalışan Boston Dynamics’in robot köpek Spot’u için yeni bir güncelleme yayınlandı. Boston Dynamics’in yayınladığı yeni Spot Release 3.0 güncellemesi ile robot köpek Spot, kendi kendine rota oluşturabilecek. 

Robot köpek Spot için yayınlanan yeni güncelleme Spot Release 3.0 için şirket bir blog yazısı paylaştı

Spot Release 3.0 ile artık rotalar yeniden planlanacak

Boston Dynamics’in Spot’u, robotun gerçek dünyaya uyum sağlamasına yardımcı olacak bazı yeni davranışlar öğreniyor. Şirket, Spot’un işlerini insan müdahalesi olmadan yapmasına yardımcı olan Spot Release 3.0 güncellemesini sundu. Güncellemenin en önemli noktası robot köpek Spot’un rotaları dinamik olarak yeniden planlayabilmesi oldu. Örneğin birisi yanlışlıkla bir forklifti yolda bıraksa bile robotun denetimi sorunsuz bir şekilde ilerleyecek. 

Yükseltilmiş Spot, insan içermeyen zamanlanmış görevleri de halledebilecek ve gerçekleştirmek istediğiniz eylemleri seçtiğinizde rotaları otomatik olarak planlamak için yeterince akıllı olacak. Robot, bunların yanı sıra bir şeylerin yolunda gitmediğini de fark etmeye yardımcı olacak. Spot ayrıca her seferinde aynı açıda fotoğraf çekmek için sahne tanıma teknolojisini de kullanacak. Ayrıca  insan müfettişler, gösterge okumaları ve ısı değişiklikleri de Spot’un gönderdiği anlık bildirimlerle değişikliklerin canlı incelemelerini yapabilir.

Robot köpek Spot, 74.500 dolardan başlayan fiyatlarla satın alınabiliyor. 74.500 dolarınız ya da halihazırda bir Spot’unuz yoksa söz konusu güncellemeler sizi pek de heyecanlandırmayabilir. Ancak yine de bu güncelleme Boston Dynamics’in imzası haline gelen otonom robotların ne kadar geliştiğini ve bunlara benzer robotların ilerleyen zamanlarda gerçek hayatta nasıl yardımcı olabileceğini ortaya koyuyor. Görülen o ki insan müdahalesine gerek kalmadan çalışan robotlar giderek daha kullanışlı bir hale geliyor.

İlginizi Çekebilir:

NYPD, Eleştirilerin Ardından Robot Köpek Spot’un Kullanımını Durdurdu!

Robot Köpek Spot, Muharebe Eğitimlerinde Fransız Ordusu ile Test Edildi

Spot ve Digidog’un tehlikeli operasyonları, 3D yazıcıyla okul | Haftalık Teknoloji Programı:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz