Spot Fransız Ordusu

Geçen yıl Güney Koreli otomobil şirketi Hyundai tarafından satın alınan robotik şirketi Boston Dynamics’in geliştirdiği robot köpek Spot, muharebe eğitimlerinde Fransız ordusu ile test edildi. Robot köpeğin, askeri eğitim kurumlarında test edilen birkaç robottan bir tanesi olduğu belirtildi. 

Geçen yıl yaklaşık 1 milyar dolarlık bir anlaşmayla Güney Koreli otomobil şirketi Hyundai tarafından satın alınan robotik şirketi Boston Dynamics’in geliştirdiği robot köpek Spot, Fransa’nın kuzeybatısındaki askeri bir okulda yapılan muharebe eğitimlerinde Fransız ordusu ile test edildi. Robot köpeğin, askeri eğitim kurumlarında test edilen birkaç robottan biri olduğu belirtildi. Spot’un, savaş anında katabileceği değeri ölçmek adına iki günlük bir eğitim sırasında kullanıldığının da altı çizildi. 

Aktarılan detaylara göre; yapılan test çalışması, öğrencilerin olası savaş durumlarında robotların nasıl konuşlandırılabileceğini düşünmelerini amaçlıyordu. Okul öğrencileri, Spot’un temel olarak keşif amacıyla kullanıldığı üç saldırı ve savunma görevi tasarladı. Tasarlanan senaryolar, öğrenciler tarafından hem robotlar yardımıyla hem de robotlar olmadan test edildi. Test sonucunda; robotların operasyonu yavaşlattığı, fakat askerleri daha güvende tuttuğu kaydedildi. Uygulanan bir senaryoda; bir asker, Spot olmadan ilk tatbikatta hayatını kaybetti. Ancak Spot’un olduğu senaryoda, robotun keşfi sayesinde askerin hayatta kalabildiği belirtildi. Diğer yandan; operasyonun ortasında, Spot’un şarjı bitti. Bu nedenle, pil ömrünün önemli bir sorun olabileceği dile getirildi. 

Boston Dynamics robotlarından bazıları, ABD ordusu ve ordunun ‘DARPA’ kolu tarafından finanse edilmişti

Boston Dynamics ABD Ordusu

Atlas da dahil olmak üzere Boston Dynamics tarafından geliştirilen ilk robotlardan bazıları, ABD ordusu ve ordunun ‘DARPA’ kolu tarafından finanse edilmişti. Fakat şirket, zaman içerisinde askeri bağlarından giderek uzaklaşmıştı. Şirketin mevcut hüküm ve koşulları ise geliştirilen robotların herhangi bir kişiye ya da hayvana zarar vermek veya onu yıldırmak için bir silah olarak kullanılmasını ya da bir silahı etkinleştirmek için kullanılmasını yasaklıyordu. 

Öte yandan; Boston Dynamics, robotların askerleri tehlikeden uzaklaştırmak için kullanılmasına karşı olmadığını dile getiriyor ve keşif gibi pasif görevler için robot kullanımını değerlendirdiğine işaret ediyordu. Rakip şirket Ghost Robotics’in robot köpekleri ise halihazırda Hava Kuvvetleri tesislerinde devriye gezmek için ABD ordusu tarafından kullanılıyordu. 

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Görme Engelliler İçin Rehberlik Yapabilen Bir Robot Köpek Geliştirildi

Robot Köpek Spot 74 Bin 500 Dolardan Satışa Sunuldu

Robot Köpek Spot, Bu Kez de Koronavirüs Hastalarına Yardım İçin Çalıştı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz