NYPD Spot

NYPD (New York Polis Departmanı), şehir sakinleri ve politikacılardan gelen tepkilerin ardından Boston Dynamics’in robot köpeği Spot ile ilgili geri adım attı. Spot’un kullanımını kendi biriminde durduran polis teşkilatı, Boston Dynamics ile yapılan 94 bin dolarlık kontratı da iptal etti. Robot köpeğin ayrıca, şirkete iade edileceği kaydedildi.  

NYPD (New York Polis Departmanı), şehir sakinleri ve politikacılardan gelen tepki ve eleştirilerin ardından Boston Dynamics tarafından geliştirilen robot köpek Spot ile ilgili geri adım attı. Polis teşkilatı, kısa bir süre önce Spot’un operasyonlarda ve test çalışmalarında kullanımını kendi biriminde durdurduğunu açıkladı. Bu kapsamda, Boston Dynamics ile yapılan 94 bin dolarlık kontrat da iptal edildi. Robot köpeğin ayrıca, şirkete iadesinin yapılacağı kaydedildi.  

Diğer yandan; NYPD, Spot için yapılan kontrat Ağustos ayında sonlanana kadar ‘Digidog’ adı verilen robot köpeği test etmeye devam etmeyi planlıyordu. Teşkilatın istihbarat ve terörle mücadeleden sorumlu komiser yardımcısı John Miller, NYPD’nin konuya ilişkin yaklaşımını değiştirdiğine işaret etti. Söz konusu kararın; Spot’un, ırkçılık ve kitlesel gözetleme faaliyetlerine ilişkin tartışmaları ateşlemek için çarpıtılarak kullanılacak bir malzeme haline gelmesinin ardından alındığı belirtildi.  

NYPD, robot köpek Spot için yapılan anlaşmayı 22 Nisan tarihinde iptal etti 

NYPD Robot Köpek Spot

Bununla birlikte; Spot, Ekim ayından bu yana birkaç suç mahallinde ve rehin vakalarında kullanılmıştı. Fakat eleştirmenler, konuyla ilgili gizlilik endişelerini çeşitli platformlarda aktarmıştı. Belediye Başkanı Bill de Blasio’nun basın sözcüsü Bill Neidhart, alınan karara ilişkin the New York Times’a konuştu. Digidog’un polis departmanında kullanımının durdurulmasından mutluluk duyduğunu belirten Neidhart, robotun ürkütücü ve yabancılaştırıcı olduğunu dile getirdi. Neidhart ayrıca, Digidog’un New Yorklulara yanlış bir mesaj gönderdiğine işaret etti. NYPD, robot köpek Spot için yapılan anlaşmayı 22 Nisan tarihinde iptal etti. Sözleşmenin feshi nedeniyle, polis teşkilatının şirkete 94 bin dolar ödemekle yükümlü olduğu bildirildi. Spot’un satın alma maliyetinin ise 75 bin dolar olduğu da biliniyordu.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Boston Dynamics ’in Robot Köpeği Digidog Operasyona Çıktı

‘Boston Dynamics’ Robotları, Dans Ederken Görüntülendi! 

Boston Dynamics’in Spot Köpeğine Çinli Rakip: AlphaDog

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz