Okuma Süresi
1 dakika
Google’dan ChatGPT’ye karşı yeni bir atak. Son zamanlarda yapay zeka destekli Bing’in yarattığı popülerlik rüzgarı, Google’ı rahatsız etmeye devam ediyor. Ancak şirket içi yazışmalardan elde edilen bilgilere göre, Google, Magi projesi sayesinde ChatGPT ile mücadele edebilmeyi umuyor. 
Google, Magi projesi ile birlikte Bing’e sağlam bir şekilde rakip olmaya hazırlanıyor. Henüz şirket tarafından resmi bir açıklama yapılmamış olsa da, Magi projesi ile geliştirilen özellikler, şirket içi yazışmalar sayesinde sızdırıldı. Bu da, Google’a yapay zeka destekli Bing ile daha iyi rekabet edebilmesi için bir olanak sağlayacak gibi görünüyor. İşte detaylar!

Rekabet Devam Ediyor

Microsoft ve Google arasındaki rekabet, son zamanlarda yeni bir boyuta taşınmış durumda. OpenAI’ya 10 milyar dolarlık yatırım yapan ve hemen bu yatırımın ardından hemen her uygulama ve hizmete ChatGPT’yi entegre eden Microsoft, rekabette oldukça öne geçmiş durumda. Ve tabii ki bu durum ezeli rakibi Google’ın epey canını sıkıyor haliyle. Ancak Google cephesinde de elbette hiçbir şey olduğu yerde durmuyor. Bundan kısa bir süre önce bizzat Google CEO’su, şirketin arama motoruna yapay zeka araçları geleceğini resmi bir şekilde duyurmuştu. Şimdi ise bunun üzerine yeni bilgiler ortaya çıktı.

Google Yeni Özellikler İçin Çalışıyor

The New York Times, şirket içi yazışmalardan elde ettiği iddialarla oluşturduğu haberinde Google’ın yapay zeka araçlarıyla ilgili yeni planlarını ortaya çıkardı. Söz konusu habere göre Samsung, akıllı telefonlarındaki varsayılan arama motorunu Bing olarak değiştirmeyi düşünüyor. Ve tabii ki bu durum Google için son derece şoke edici bir olay. Çünkü Samsung, Google için 3 milyar dolar değerinde vazgeçilemez bir gelir kaynağı. Dolayısıyla bu son gelişme Google’ın yeni bir atak yapmasına ve 160 kişilik bir grup kurmasına neden oldu.

Bu arada şirket, Magi’yi ilk etapta en fazla 1 milyon kişiye açmayı düşünüyor. Fakat yıl sonuna kadar test kullanıcı sayısının 30 milyona ulaşması hedefleniyor. Diğer yandan metinden görsel oluşturma aracı GIFI ve yeni dil öğrenmeye yardımcı olacak olan Tivoli Tutor da Google’ın yeni özellikleri arasında yer alıyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz