Okuma Süresi
1 dakika

Çin’in teknoloji yasaklarına bir yenisini daha ekliyor. Dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin’in hükümet yetkilileri, Apple’ın ürünlerinin devlet kurumlarında kullanılmasını yasakladı.

Xiaomi adlı yerli telefon markasıyla ülkesinde büyük başarı toplayan Çin, Apple ürünlerine karşı savaş açmış durumda. Çin şimdi de, Apple ürünlerinin artık devlet kurumlarında kullanılmasını yasakladı. Artık Çin’deki hiçbir devlet kurumu Apple ürünlerini kullanamayacak.

Çin hükümet yetkilileri Apple ürünlerinin kullanımının yasaklanma sebebini, Apple’ın yeteri kadar güvenli olmaması olarak gösterdi. Şu an için Çin’in tüm devlet kurumlarında yasaklanan Apple ürünleri yavaş yavaş diğer kurumlarda da yasaklanacak gibi duruyor.

Çin geçtiğimiz aylarda popüler antivirüs yazılımlarının da satışına kısıtlama getirmişti. Çin hükümetinin teknoloji yasaklamaları dünyada tartışılan konular arasında yer alsa da, hükümet yasaklamalarda geri adım atmayacağa benziyor.

Apple’dan ise konuyla alakalı bir açıklama gelmiş değil. Çin’in devlet kurumlarında Apple ürünlerini yasaklaması Apple’ı yıpratacağa benziyor. Çünkü şirket Çin’deki satışlarını büyük oranda arttırmış ve orada pazar payında yer edinmişti.

Çin hükümeti şimdilik devlet kurumlarında Apple ürünlerinin kullanımını yasakladı. Ancak bu yasağın diğer kurumlar için de geçerli olup olmayacağı ise şu an için bilinmiyor. Çin hükümeti yasağı genişletirse halkın olumsuz tepki verileceği düşünülüyor.