Intel, Stratix 10 GX 10M ile iki adet FPGA yongasını tek bir zar üzerinde birleştiriyor. Stratix 10 GX 10M, toplamda 6.5Tbps veri aktarım hızları sunarken enerji tasarrufunda da yüzde 40’ları yakalıyor.

Yonga tasarımcıları maliyetleri belirli bir seviyede tutarak transistör sayısını arttırmak için çoklu yonga çözümleri denemeye başladı. Gelişen teknoloji sayesinde daha küçük zar alanına çok daha fazla transistör sığdırılabiliyor. Elektronik dünyasının alana ve performansa olan ihtiyacı daha hızlı arttığı için bunu karşılamada bazı problemler yaşanıyordu. Yeni geliştirilen cihaz ile birlikte bu sorunun önüne geçilmeye çalışılıyor. Çoklu yonga çözümleri özellikle işlemci tarafında artış gösteriyor.

Intel bir süre önce bünyesine programlanabilir yonga tasarımcısı olan Stratix’i katmıştı. Stratix önemli bir imzaya imza attı. İki adet FPGA yongasını tek bir zar üzerinde birleştirmeyi başaran bölüm dünyanın en büyük FPGA yongasını ortaya çıkarmış oldu. Stratix 10 GX 10M yongası iki adet FPGA yongasını 3 adet EMIB köprüsü ile birleştiriyor.

3 adet EMIB köprüsündeki toplam 25920 bağlantı noktası ile iki zar arasında 6.5Tb/s seviyesine varan bir bant genişliği oluşturulabiliyor. 14nm üretim sürecine sahip olan devasa zarda 43.3 milyar transistör yer alıyor. Yongada ayrıca 10.2 milyon mantık hücresi bulunuyor. Yonganın 4 tarafında özelleştirme amacıyla toplamda 48 allıcı-verici barındıran mini yongalar bulunuyor. Bunlar da EMIB köprüleri ile 4.5Tb/s bağlantı hızlarını yakalayabiliyor.

Stratix 10 GX 10M yongası, ayrıca serinin diğer modellerine göre yüzde 40 daha iyi enerji verimliliği sunuyor.