FILE PHOTO: Representations of cryptocurrencies are seen in front of displayed Binance logo in this illustration taken November 10, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration
Okuma Süresi
1 dakika
Amerika Birleşik Devletleri’nde peş peşe batan bankalar, yatırımcılarda büyük bir paniğe neden olmaya başladı. Silicon Valley Bank ve Signature Bank’ın ardı ardına iflas bayraklarını çekmeleri üzerine Binance radikal bir karar aldı. Buna göre 1 milyar dolarlık kurtarma fonunu dolar olarak değil Bitcoin, Ethereum ve Binance Coin olarak saklama kararı aldığını açıkladı.
Piyasalarda birkaç gündür Amerikalı iki dev bankanın ardı ardına iflas kararlarını açıklamaları konuşuluyor. Öncelikle ABD’nin 16. büyük bankası olan ve 6 binden fazla çalışanı olan Silicon Valley Bank’ın ardından da Signature Bank’ın batması küresel piyasalarda finansal kriz paniğini artırdı. Bunun üzerine Binance’den kritik bir hamle geldi. İşte detaylar!

Domino Etkisi Yaratır mı?

ABD’de üst üste yaşanan banka iflasları, küresel piyasalara bir finansal kriz endişesi olarak yansıdı. Birçok yatırımcı, batan bankaların arkasının gelip gelmeyeceğini ve bu durumun bir domino etkisine neden olup olmayacağını sorgulamaya başladı. Ve sonunda bu olayların etkileri kripto para piyasalarına da yansıdı ve dolara endeksli olan stabil coinlerde ciddi bir düşüş yaşandı. Öyle ki 1 dolar olması gereken coinin değeri 0,88 dolara geriledi. Ve tüm bunlar yaşanırken Binance’den önemli bir hamle geldi. Binance’nin kurucusu Chanpeng Zhao, Twitter’da Industry Recovery Initiative isimli 1 milyar dolarlık fonun NUSD paritesinden çıkarılacağını söyledi. Hatta söz konusu acil durum fonunun Bitcoin, Ethereum ve Binance Coin haline getirileceğini aktardı.

Binance Dolara Güvenmiyor mu?

CZ lakaplı Chanpeng Zhao, Twitter’da yaptığı açıklama ile aslında fondaki parayı dolara endeksli bir coin yerine, kripto paralar ile saklanacağını söylemiş oldu. CZ’nin bu konuda yapmış olduğu açıklama;

“Stablecoin’ler ve bankalardaki değişiklikler göz önüne alındığında Binance, kalan 1 milyar dolarlık Industry Recovery Initiative fonunu BUSD’tan BTC, BNB ve ETH dahil yerel kriptoya dönüştürecek; zincir üzerinde bazı fon hareketleri gerçekleşecektir.” şeklinde olduAynı zamanda CZ, şeffaflığı sağlamak adına kripto para cüzdan bilgilerini de paylaştı. CZ’nin bu hamlesi ise, yani kurtarma fonundaki paranın BTC, ETH ve BNB’ye çevirme kararı alması ile, aslında dolar ve dolara endeksli kripto para birimlerine güvenmediği şeklinde yorumlandı.

Tekno Safari YouTube kanala abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz