Çinli Start-up Mobike,  2019 yılında 205.600 adet “dockless” yani iskelesiz bisikletin çalındığını duyurdu

BBC’nin haberine göre kiralanan ortak bisikletlerin, 205.600 adedi hırsızlar tarafından çalındı. Son birkaç yıldır dünya genelinde bu sistemi kullanan start-up’ların yüzbinlerce bisikletlik kaybı olduğu tahmin ediliyor. Bu tip olaylar start-up’lara olan desteğin azalmasına yol açtığı gibi engellenmesine de neden oluyor. Hatta bir dizi olay yüzünden 2018 yılında bu sistem İngiltere’nin Manchester şehrinde kaldırıldı.

Uber, Lime ve Ofo gibi global şirketler, yerel birçok şirketin yanı sıra bisiklet kiralama işine giren şirketler oldu. Ancak Çin’deki binlerce bisikletin hurdaya dönüşmesi ve çalınması, sistemin sorgulanmasına neden oldu.

Kredi Puan Sistemi

Bisiklet kiralama şirketi olan Mobike, bu yıl çalınan ve hasar gören bisikletleri bildiren 189.000’den fazla kullanıcıya teşekkür etti. Bu bildirilerin devamlılığını isteyen şirket, kullanıcıları iyi ve kötü davranışlar için ödüllendiren ve cezalandıran bir kredi puan sistemini çıkardı. Bu sistem sonucu bisiklete zarar verenler veya çalanlar polise şikayet ediliyor, şikayet edenler ödüllendiriliyor. Haberde Pekin polisinin bisiklet hırsızlığı ve vandalizmle ilgili olarak 2.600 kişiyi tutukladığı bilgisine de yer verildi.

A Meituan Bike graphic of a police officer arresting a vandal

Bisikletler, şehirler arasına nispeten kısa yolculuklar için kullanılan bisikletler bazı kullanıcılar tarafından eve götürüldüğü gibi herhangi bir yere de atılabiliyor.

Manchester polisi, Temmuz 2017 ve Ağustos 2018 arasında Mobikes ile ilgili 400’den fazla olaya çağrıldı.

Yatırımcılar ciddi maddi yatırımlar ile bisiklet şirketlerini destekleseler de bisiklet hırsızlıkları yatırımcılar için bu iş modelini tekrar sorgulamaya itiyor.

Türkiye’de de benzer bir sorun var 

Maalesef ki ülkemizde de bu tür hırsızlıklar ve bisikletlere zarar verilen olaylar mevcut. İstanbul sahillerinde vatandaşların bisiklet kiraladığı İSBİKE sistemi 1,5 yılda yaklaşık 800.000 kez kullanıldı. İSBİKE bisikletlerinin 26’sı çalınırken, 7 bisiklet ise parçalanarak kullanılamaz hale getirildi.