Okuma Süresi
1 dakika

NASA, Temmuz 2020’de Mars’a göndereceği yeni uzay aracıyla ilgili çalışmalarını tamamladı. Kızıl gezegende yaşam belirtileri arayacak olan araç, Şubat 2021’de Mars’a varmış olacak. 

Gelecek sene Mars’ta bir keşif projesini hayata geçirmeyi planlayan NASA, görev için yeni bir uzay aracı geliştirdi. Otomobil büyüklüğünde olan araç, NASA tarafından kamuoyuna tanıtıldı. Bir önceki versiyonu gibi 6 tekerleğe sahip olan aracın, kızıl gezegende yaşam belirtileri araması planlanıyor. Bu görevle ilgili özel bir tasarıma sahip olan araç, içerisinde 23 kamera bulunduruyor ve minyatür bir nükleer reaktör aracılığıyla çalışıyor. Bununla birlikte araç, hedef gezegendeki sesleri kaydedebilmek için iki “kulak” ve kimyasal incelemeler yapabilmesini sağlayacak lazerlere sahip. Aracın zorlu yüzey koşullarında hareket edebilmesi ve kollarını 2 metre genişliğinde açabiliyor olması ise hayata geçirilmesi planlanan proje için pek çok açıdan kolaylık sağlıyor.  

Amerikan uzay araştırmaları devi, aracı Los Angeles yakınlarındaki ‘Jet Propulsion’ isimli bir laboratuvarda geliştirdi. Aracın geliştirilmesi için yetkililer tarafından özel bir oda hazırlandı. NASA’nın Mars keşifleri için geliştirdiği beşinci uzay aracı olan aracın son hali, geçen hafta ilk testlerini tamamladı ve hepsinden başarıyla geçmeyi başardı. Yeni uzay aracı, 2020’nin Temmuz ayında Florida’daki ‘Cape Canaveral’dan kızıl gezegene gönderilecek ve 2021’nin Şubat ayında hedefine varmış olacak. 

NASA

Toplanan örneklerin 2026 yılında Dünya’ya getirilmesi planlanıyor 

Araç, Mars’ta en fazla yaşam belirtisi barındırdığı ve yaklaşık 3,9 milyar yıl önce içerisinde su bulundurduğu düşünülen 460 metre derinliğindeki kurumuş bir deltaya indirilecek. Yüzeydeki jeolojik yapı ve kimyasallarla ilgili inceleme yapacak olan araç, yaşam belirtisinden şüphelenilen noktaları yerleştirilen bir matkap yardımıyla delebilecek. Uzay aracı, topladığı örnekleri tüp benzeri bir materyale yerleştirecek ve sonrasında örneklerin Dünya’ya getirilmesi için NASA tarafından yeni çalışmalar başlatılacak.  

2020’de başlanacak görevin en önemli yetkililerinden birisi olan Matt Wallace, Mars keşfinin 10 yıl içerisinde tamamlanmasını planlıyor. Wallace’a göre 2026 yılında, araç tarafından toplanan örnekler Dünya’ya getirilecek ve bunu takip eden kısa bir süre içerisinde örneklerin incelemeleri tamamlanacak.