Çocuklarda Teknoloji Bağımlılığı

Gencinden yaşlısına toplumun tüm kesimleri tarafından yaygın şekilde kullanılan yeni teknolojiler, özellikle de internet kullanımı bazen kontrol dışına çıkabiliyor ve bağımlılık yaratan hale gelebiliyor. Özellikle çocukların ve gençlerin, teknoloji bağımlılığının önde gelen mağdurları arasında olduğu ifade ediliyor. LG ise “cocugumukoru.com” aracılığıyla, çocuklarda teknoloji bağımlılığı ve kontrol dışı internet kullanımının nasıl önüne geçilebileceği ile ilgili bir rehber oluşturmayı hedefliyor.  

Günlük hayatın olmazsa olmazlarından yeni teknolojiler ve internet, tüm dünyada milyarlarca insan tarafından yoğun şekilde kullanılıyor. Teknolojinin doğru bir şekilde kullanımının yararları şüphe götürmezken sağlıksız ve olması gerekenden fazla bir biçimde kullanılması, bağımlılığa neden oluyor. Bağımlılığın en fazla etkilediği yaş grubunda ise çocuklar ve gençler yer alıyor. Bu noktada en önemli görev; ebeveynlere, bakım-verenlere ve öğretmenlere düşüyor. LG; “cocugumukoru.com” aracılığıyla, çocuklarda teknoloji bağımlılığı ve kontrol dışı internet kullanımının nasıl önüne geçilebileceği ile ilgili bir rehber oluşturmayı hedefliyor.  

Şirketin, ebeveynleri sanal dünyadan gelebilecek tehlikelere karşı bilinçlendirmek ve bilgilerini artırmak amacıyla oluşturduğu site üzerinden bilgi veren Uzman Klinik Psikolog Diana Güler, konuya ilişkin açıklamasında “Teknoloji ile olan sağlıksız bir ilişkide, teknolojiyi tamamen ortadan kaldırmak doğru değildir. Bunun yerine, teknolojiyi nasıl kullanmamız/kullandırmamız gerektiği üzerine düşünmek, alternatifler üretmek gerekir” ifadelerine yer veriyor.  

Teknolojik bağımlılığı; teknoloji kullanımına ayrılan vaktin artması, bir şekilde teknoloji kullanımında azalma olursa huzursuzluk, uykusuzluk, öfke gibi yoksunluk belirtilerinin ortaya çıkması, kişinin kontrolünü sağlayamaması sonucu düşündüğünden daha fazla kullanması, tüm zamanını buna ayırması ve bunun sonucu olarak da kişisel ve toplumsal sorumlulukları yerine getirememesi olarak tanımlayan Diana Güler; bağımlılığa giden sürecin uzun zaman içerisinde, yavaş yavaş geliştiğini ve birden ortaya çıkmadığını belirtiyor.  

Diana Güler, teknoloji bağımlılığı ile ilgili önleme çalışmalarının yapılması gerektiğini vurguluyor

Teknoloji Bağımlılığı Önleme

Teknolojik bağımlılığın aileler tarafından fazla ciddiye alınmadığını, bu nedenle de müdahale edilmediğini vurgulayan Diana Güler ayrıca, “Aileler tedavi konusunda ciddi, acil ve dikkatli bir sürece girmedikleri gibi problemi dışarıya karşı kapatarak ya da basitleştirerek dolaylı da olsa bağımlının bağımlılığını destekliyorlar. Fakat teknoloji bağımlılığında, kişinin teknoloji ile ilişkisini tamamen yok etmek imkansızdır. Bu yüzden teknoloji bağımlılığı; herhangi bir bağımlılıktan farklı olarak değerlendirilmeli, tedavisinin her anlamda daha da zor olabileceği düşünülmeli ve önleyici yollara daha çok başvurulmalıdır” ifadelerini kullanıyor.  

Teknoloji bağımlılığı ile ilgili önleme çalışmalarının yapılması gerekliliği üzerinde duran Güler, “Birinci adım, kullanımın bir sınırının olmasıdır. Eğer çocuk veya genç birey, sınırını bilip ona göre davranırsa kendini bağımlılıktan korumuş olur. İkinci adım ise kişinin, kötüye kullanımın ne olduğunu bilmesi ve kullanıma bağlı zarardan kendini koruyabilme becerisinin öğretilmesidir. ‘Nasıl bir kullanım?’ sorusunun cevabı verilerek sınırlar belirlenip günlük hayatlarında uygulamaları sağlanır. Bu sınırın erken yaşlardan itibaren öğretilerek alışkanlık kazandırılması gerekir” şeklinde bilgi veriyor. 

Teknolojinin amaçlı, sınırlı, sorumlu, sağlıklı, güvenli, aktif, işlevsel, faydalı, bilinçli, faydalı, dürüst, çevreci, bilgili ve yasal kullanılması gerektiğini belirten Güler, ebeveynlere de bir uyarıda bulunuyor. Güler’e göre, ailelerin de çocuklara örnek oluştururken doğru davranışlar sergilemesi gerekiyor. Çocuklar ve gençler, kelimelerden ziyade davranışları baz alıyor. Bu yüzden, ebeveynleri bilinçlendirmek ve farkındalık oluşturmak gerekiyor. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

James Dyson, Tarım ve Teknoloji Arasındaki İlişkinin Geleceği ile İlgili Konuştu 

Crysis Remastered, Denuvo Koruma Teknolojisini Kullanıyor

Spor Teknolojileri Alanında Çalışan Rapsodo, Türkiye’deki Ar-Ge Departmanını Büyütüyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz