Google Play
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Son dönemde Google, marketini daha iyi hale getirmek için bazı uygulamaların fişini çekiyor. Şirket, şimdi de uygulamanın kullanımı dışında bile reklam gösteren uygulamaları marketinden kaldırdı.  

Google Play içerisinde milyonlarca uygulama var. Bu uygulamaların bazıları, telefon kullanım zamanımız boyunca karşımıza bile gelmeyecek kadar küçük uygulamalar kimisi ise günlük hayatımızın bir parçası haline gelmiş durumda. Ama her zaman bu uygulamalarda en önemli olan şey kişisel güvenliğimizi tehlike altına atıp atmadığı. Google, son dönemde kullanıcılarının siber güvenliğini tehlikeye atan ve kullanımını olumsuz etkileyen uygulamaları marketinden kaldırmaya başlamıştı. Google, şimdi de abartı seviyede reklam gösteren 600 uygulamayı marketinden kaldırdı. 

Google, kaldırılan bu uygulamaların kapalı konumdayken bile reklam gösterdiği için kaldırıldığını söyledi. Kaldırılan bu uygulamalar telefon görüşmesi sırasında, ekran kilidini açarken ya da telefon uyku modundayken ansızın reklam gösteriyormuş. Google’da bu tarz bir reklam politikasına sahip olan 600 uygulamayı Google Play’den kaldırmış. Bünyesinde 3 milyondan fazla uygulama barındır Google Play’de yapılan bu iyileştirme biraz küçük gibi duruyor olsa bile işe yarayacağı kesin.  

Daha önce Google, marketinden işlevsiz bir şekilde rehber bilgilerini, mesajlaşma bilgilerini, arama izni ve konum bilgilerini isteyen uygulamalar için de bir müdahalede bulunmuştu. Google, marketi için geliştirdiği yeni teknolojiler ile marketinin güvenliğini ve işlevselliğini artırmaya çalıyor. Google Play Protect ile daha güvenli bir hale getirmeye çalıştığı marketi için Google yeni makina öğrenmeleri de geliştiriyor. Bu sayede kullanıcılarının bilgilerini ve kullanım deneyimini hasara uğratan tüm uygulamaları tespit edip gerekeni yapmak istiyor.  

Google Play’e artık uygulamaları indirmeden deneme özelliği geliyor

Anlamsız bir şekilde erişim isteyen yazılımlar Google Play’den kaldırılıyor.

Konum isteyen uygulamalara Google sınırlama getirecek