Google Play yeni özellik

Bir uygulamayı indirmeden denememize imkan sağlayacak yeni özelliğin Android 12 ile hayatımıza girmesi bekleniyor.

Bazen yeni çıkan bir oyunu ya da bir uygulamayı denemek isteriz ama uzun süren indirme sürelerinden dolayı bu olayı erteleriz. Google Play’e gelmesi beklenen yeni özellik sayesinde bu beklemenin sonu gelecek. Bir nevi ön izleme özelliği gibi uygulamaları ve oyunları indirmeden denememizi sağlayacak olan yeni özelliğin Android 12 ile hayatımıza girmesi bekleniyor. 

Mobil yazılım geliştirme topluluğu XDA‘nın yaptığı araştırmalara göre Android yazılımı içerisinde yeni Linux tabanlı kaynak kod yamalarını keşfetti. Bu keşfedilen yamalar sayesinde oyunlar ve uygulamaların tamamı indirilmeden denenebilecek. XDA’ya göre keşfedilen bu kaynak kod yamaları sayesinde indirilen ya da USB ile aktarılan uygulama dosyasının aktarım ya da indirme işlemi tam bitmemişken uygulamaya belli bir oranda ulaşım imkanı vereceği söyleniyor. Bu özelliğin PlayStation 4’te bazı oyunlar için geçerli olan özelliğe benzediğini söyleyebiliriz. İndirilen oyunun büyük bir bölümünü indirdikten sonra belli başlı noktalarını denememize imkan veren bu özellik sayesinde uzun bekleyişler sırasında sıkılmanın önüne geçiliyor. 

Pixel 4 cep telefonu üzerinde keşfedilen Incremental File System özelliğinin Android 12 ile hayatımıza gireceği düşünülüyor. Bir ay sonra Android 11 geliştirici ön sürümü yayınlanacak ve XDA’ya göre bu özellik Android 11’e yetişmesi pek mümkün değil. Bu yüzden yeni özelliklerin Android 12 ile geleceği düşünülüyor.  

Anlamsız bir şekilde erişim isteyen yazılımlar Google Play’den kaldırılıyor.