google play konum erişim kısıtlaması

Google, artık Play Store’da bulunan ve kullanıcıların konumlarına erişmek isteyen uygulamalara sınırlama getirecek. Google Play Store’da bulunan birçok uygulama gerek duyulmamasına rağmen kullanıcıların konum bilgisine erişmek istiyor. Bu durumun gizlilik adına uygun olmadığı sebebiyle Google, gerek olmamasına rağmen konum bilgisi isteyen geliştiricilere sınırlamalar getirecek. Artık uygulama geliştiricileri konum takibi almadan önce Google’dan onay almak zorunda kalacak. 

Birçok akıllı telefon uygulamaları kullanıcılardan sürekli konum bilgisi alıyor. Gizlilik sorunu bir yanı sıra söz konusu konum takibi kullanıcıların telefonlarının pillerini daha fazla tüketmesine sebep oluyor. Android 10 kullanıcıları tarafından sınırlandırılabilen konum paylaşma durumunun Android 11 ile bir seferliğe mahsus indirilmesi bekleniyor. Ancak bu sorunun sadece üst sürüm kullanıcıları için değil, tüm Android kullanıcıları için çözülmesi gerekiyor. 

Google Play Store’da, uygulamalar onay almak zorunda kalacak

Google’ın uygulama marketine getirdiği değişiklik konum erişimlerini kontrol altına almayı amaçlıyor. Bu değişiklik Android 10’dan daha eski sürümleri kullanan kullanıcılar için geliştiriliyor. Söz konusu yeni kuralla birlikte artık geliştiriciler, uygulamalarına konum erişim gereği koymadan önce onay almak durumunda kalacak. 

Pek çok uygulamanın konum erişimine ihtiyacı yok

Google, söz konusu durumla alakalı olarak şu açıklamalarda bulundu:

Arka planda konum takibi yapan uygulamaları incelediğimizde çoğu uygulamanın buna ihtiyacı olmadığının farkına vardık. Bu uygulamaların büyük çoğunluğu, sadece kullanıcı uygulamayı kullandığı zaman konum takibi yaparak aynı işlevleri yerine getirebilecek durumdaydı. Kullanıcıların konum bilgilerini ne zaman paylaşacaklarını seçmelerini kolaylaştırmak istiyoruz. Uygulamalar gerek duymadıkları halde kullanıcılardan konum bilgisi almamalı.”

Google’ın gerek olmadığı halde konum erişimi isteyen uygulamalara getireceği kısıtlama kararı nisan ayında yürürlüğe girecek. Yeni uygulamalarda kullanılmaya 3 Ağustos tarihinde başlanacak. Eski uygulamaların denetlenmesi ise 2 Kasım tarihinde gerçekleşmeye başlanacak.

Android 11’in geliştirici önizleme sayfasını, Google yanlışlıkla yayınladı!

Google Play’e artık uygulamaları indirmeden deneme özelliği geliyor