Hissedebilen robot
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Japonya Osaka Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar sonucunda dokunuşları ve şiddetini algılayabilen sentetik deri geliştirildi, bu sayede robotlar artık dokunuşları detaylı olarak hissedebilecek.  

Yapay zeka teknolojileri gelişirken bir yandan da robot teknolojileri gelişiyor. Her gün daha iyi hareket edebilen, daha hızlı ve daha zeki robotlar görüyoruz. Ama şimdi karşımızda hissedebilen bir robot var.   

Japonya Osaka Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar sonucunda, araştırma ekibi dokunuşları hissedebilen sentetik deri geliştirebilmeyi başardılar. Geliştirilmiş olan bu sentetik deri sayesinde artık robotlar oldukça gerçekçi bir deriye sahip olmanın yanı sıra aynı zamanda bir insan gibi dokunuşları hissedebilecek. Hissetmenin yanı sıra gerçekleşen temasın şiddetini ölçebilen bu yeni sentetik deri teknolojisi sayesinde, temasın şiddetine bağlı olarak robotlar acı çekebilecekler. Ya da en azından acı çekmeyi taklit edebilecekler. 

Affetto ile ilgili görsel sonucu

Geliştirilen bu sentetik deri 2011 yılında tanıtılan ve bir çocuğa fazlasıyla benzeyen Affetto isimli bir robota giydirildi. Affetto, yeni sentetik derisi ile gerçek bir insana fazlasıyla benzemeye başladı. Aynı zamanda Affetto’ya giydirilen yeni sentetik deri sayesinde Affetto’nun mimikleri de daha belirginleşti. Dokunuşları hissedebilen Affetto, dokunuşların şiddetine bağlı olarak gülüyor, ağlıyor ve somurtuyor.  

Araştırma ekibinin açıklamalarına göre Affetto’nun aldığı bu geliştirme sonrasında mimiklerini daha iyi belli edebilmesi çalıştıklarını söylediler. Araştırmacı ekibin lideri Minoru Asada, Affetto’nun acıya duyarlı bir şekilde tekrar programlanacağını belirtti ve bu yeni ‘hissedebilen’ robotlara ‘sosyal robot’ ismini verdi.  

Araştırmacılar yapay zeka destekli seks robotları hakkında endişeli!

AirBnb yapay zeka destekli bir yazılımla önce stalk’layacak, evler sonra kiraya verilecek