Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Çin’in Wuhan şehrinde geçen hafta tespit edilen ve yayılma hızı çok yüksek olan Corona virüsü Kanada’da saptandı.

Kısa süre içinde hızla farklı ülkelere sıçrayan ve ölümcül olan corona virüsü için dünyadaki her ülke sıkı tedbirler almaya başladı. Ancak yayılmasının engellenmesi zor olan corona virüsüne geçen gün Fransa’nın başkenti Paris ile birlikte Bordeaux’te rastlanmış ve söz konusu virüs Malezya ve Avustralya’da da görülmüştü. Virüs bu kez de Kanada’nın Toronto şehrinde saptandı.

Toronto’da saptanan virüsü Kanada’nın Ontario Eyaleti Sağlık Hizmetleri Şefi Dr. David Williams duyurdu.

Williams, düzenlenen basın toplantısında, Çin’in Wuhan kentinden 22 Ocak günü Toronto’ya dönen 50’li yaşlarındaki erkek hastada Corona virüsünün tespit edildiğini aktardı. Williams, hastanın gözlem altında tutulduğunu ve halk sağlığı açısından riskin çok düşük olduğunu belirtti.

Corona virüsünün tespit edildiği hastanın sadece ailesiyle temas ettiği aktarılırken; Toronto Halk Sağlığı Bulaşıcı Hastalıklar Kontrol Merkezi Müdürü Dr. Barbara Yaffe söz konusu virüsün saptandığı kişilerin tecrit edileceğini belirtti. Hasta,  Toronto Sunnybrook Sağlık Bilimleri Merkezi’ne kaldırıldı.

Tüm dünyada paniğe neden olan corona virüsü sebebiyle hayatlarını kaybeden insanların sayısı 56’ya yükseldi. Şu ana kadar virüsü barındırdığı tespit edilen hasta sayısı ise 2019’a ulaştı.

İlk olarak Çin’de görülen virüsün yayılmasını engellemek için ülkeler büyük çapta önlemler almış olsa da corona virüsü; Japonya, Güney Kore, Tayvan, Tayland, Amerika Birleşik Devletleri, Vietnam, Avustralya, Malezya ve Fransa’ya da sıçradı.

Çin ise virüsün yayılmasını engellemek için büyük çapta önlemler alıyor. Virüsün yayıldığı Wuhan şehri karantina altına alınarak, ülkede toplu taşımanın kullanımı ve uçuşlar yasaklandı. Çin korkutucu virüsün yayılmasını engellemek için sinema ve tiyatroları da kapattı. 

Türkiye’de ise ölümcül sonuçlar doğuran corona virüsü bulgusuna sahip birisi tespit edilmedi.

Corona virüsü sebebiyle İstanbul Havalimanı’nda termal arama yapılıyor

Timur Akkurt, Prof. Dr. Esin Şenol ile dünyayı tehdit eden Corona Virüsü hakkında konuştu