YouTube, oyun ve oyun turnuvalarının yayınlandığı Twitch’e, Activision ile iş birliği yaparak meydan okuyacak.

Google; Overwatch ve Call of Duty gibi oyun turnuvalarının sadece YouTube üzerinden yayınlamasını sağlayacak yeni iş birliği sayesinde Twitch’e rakip olacağını açık bir şekilde göstermiş oldu.

Overwatch ve Hearthstone gibi oyunların profesyonel liglerini düzenleyen ve söz konusu turnuvaları Twitch platformu üzerinden yayınlayan Kaliforniya merkezli Activision Blizzard, Google işe gerçekleştirdiği yeni bir iş birliği sayesinde artık oyun turnuvalarını YouTube’da oyunseverlere sunacak.

Haziran 2011’de Justin.tv kurucuları Justin Kan ve Emmett Shear tarafından kurulan Twicth, bu zamana kadar elektronik spor  ve video oyunu odaklı canlı görüntü akışı sunan neredeyse tek platformdu. Twitch kadar yaygın ve gelişmiş bir yayın sitesi bulunmadığından ise rakipleri söz konusu platforma yaklaşamıyordu. YouTube ise bu boşluğun farkında olarak çalışmalarını bu yönde sürdürüyordu.

Activision Blizzard’ın sahip olduğu Overwacth ve Call of Duty gibi büyük kitleler tarafından takip edilen oyun turnuvaları sadece YouTube üzerinden yayınlanacağı için bu anlaşma her iki şirket için de büyük önem taşıyor.

Google ve Activision Blizzard arasında gerçekleşen iş birliği her iki tarafa büyük kazanç sağlayacağı gibi YouTube’un, rakibi olmak çalışmalarını sürdürdüğü Twitch karşısında da önemli bir avantaj sağlayacağı düşünülüyor.

Canlı görüntü akışı platformlarından 2019’da %12 büyüme