Çin’de ortaya çıkan ve hızla yayılan corona virüsü sebebiyle İstanbul Havalimanı’nda, Çin’den gelen uçaklardaki yolcular, corona virüsü ihtimaline karşı termal kameralarla aranmaya başlandı.

Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan ve fazlasıyla tehlikeli olan corona virüsü (2019-nCoV) sebebiyle hayatını kaybeden insanların sayısı 26’ya yükseldi. 25 Ocak’ta kutlanacak Çin yeni yılı nedeniyle milyonlarca insanın hem yurt içinde hem de yurt dışında seyahat etmesi bekleniyor. Kısa sürede farklı ülkelere de sıçrayan virüs, tüm dünyada büyük bir panik yarattı. Ülkeler vatandaşlarını korumak adına gerekli önlemlerin alınması için çalışmalarını sürdürüyor. Türkiye de gerekli önlemlerin alınması adına çalışmalarını yürüten ülkeler arasında.

İstanbul Havalimanı’nda termal taramalarla arama yapılıyor

Corona virüsü nedeniyle İstanbul Havalimanı’nda önlemler alınmaya başlandı. Çin’den gelen uçaklardaki yolcular termal kameralarla kontrol ediliyor. Taramalar sırasında vücut ısısı 38 derece üstünde bulunan yolcular ekranda yeşil renkle belirlenecek. Taramalarda herhangi şüpheli bir durum olabileceği öngörülen yolcuların ilk muayenesi yapıldıktan sonra havalimanında kurulan karantina alanına götürülerek tetkikleri burada devam edecek. Termal taramalardan geçen yolcuların ise ülkeye girişinde bir problem yaşanmıyor. Kontrollerin ikinci bir açıklamaya kadar devam edeceği açıklandı.

Yetkililer termal tarama uygulaması sayesinde corona virüsünün Türkiye’de yayılmasını önleyeceklerini düşünüyor. Diğer ülkelerde de corona virüsünün yayılması adına çeşitli önlemler alındığı için farklı ülkelerden gelen kişilerin virüs taşıyabileceği öngörülmüyor.

Çin’de hızla yayılmaya devam eden corona virüsüyle ilgili gerekli araştırmalar devam ediyor. Söz konusu virüsün yarasa çorbasından insanlara geçtiği tahmin edilse de yetkililer tarafından resmi bir açıklama yapılmadığı için kesin bir fikir yürütmek şu an mümkün değil.

Çin Ay’ın karanlık tarafının görüntülerini paylaştı