5G Coronavirüs
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

5G ‘nin Coronavirüs yaydığına dair iddialar ve bu iddialar sebebiyle 5G baz istasyonlarına saldırılar devam ediyor. Bu teorilere inanan bazı insanlar İngiltere’de olan 5G baz istasyonlarına saldırmıştı. Benzeri saldırılar bu kez Hollanda’da başladı.

Coronavirüs salgını hakkında birçok teori üretiliyor. Bu teorilerden biri de 5G baz istasyonlarının coronavirüs yaydığı. İnternette dolaşan bu iddialar, insanların 5G baz istasyonlarından korkmasına sebep oldu. Bunun yanı sıra bu istasyonların saldırı odağı haline gelmesine de neden oldu. Kısa süre önce benzeri İngiltere’de yaşanan 5G baz istasyonu saldırıları, şimdi de Hollanda’da başladı. 

De Telegraaf, kaynaklı haberlere göre, 5G, Coronavirüs yayıyor iddialarına inanan insanlar, 5G baz istasyonlarına saldırı düzenliyor. Daha önce de İngiltere’de benzer saldırılar olmuştu. Hollanda’da olan bu saldırılar sonrasında, Hollanda Ulusal Güvenlik ve Terörle Mücadele Koordinasyon Merkezi açıklamalarda bulundu. ’5G Coronavirüs yayıyor’ teorilerine inanan insanların sayısının arttığını söyleyen kuruluş, aynı zamanda saldırıların sıklaşabileceğini belirtti. Bu sebepten ötürü, Hollanda’da altyapı ve şebeke sorunlarının baş gösterme ihtimalinin olduğunun altı çizildi. Bu zorlu zamanlarda, yapılan bu saldırılar yüzünden, güvenlik güçlerinin ve sağlık görevlilerinin iletişimine zarar gelmesinden endişe ediliyor. 

5G, Coronavirüs bulaştırıyor teorisi nasıl ortaya çıktı?

5G, Coronavirüs bulaştırıyor teorisi nasıl ortaya çıktı

Sosyal medyada gezinmeye başlayan ilk teoriye göre, 5G yeni bir bağlantı sistemi olmaktan daha çok biyolojik bir silahmış. Böyle bir düşüncenin ortaya çıkmasının en büyük sebebi ise, Amerika’da 5G’nin sağlığa ciddi anlamda zarar verdiği yönünde yapılan asılsız haberler. 5G’nin sağlığa zararlı olduğu hakkında olan iddialar devam ederken, 18 Ekim – 27 Ekim tarihleri arasında Çin’de Dünya Askerî Oyunları (Military World Games) etkinliği düzenlendi. Tabii ki bu etkinlik 5G bağlantısı ile gerçekleştirildi. Bizlerden çok daha farklı düşünen komplo teorisyenleri, bu etkinlik sonrasında Çin’de Covid-19 salgınının başladığını ileri sürdü. Tabii ki birçok komplo fikri gibi, bu fikirler sosyal medyada çok hızlı bir şekilde yayılmaya başladı. Bizim ülkemizde 5G bağlantısı üzerine çok fazla haber yapılmadığı için, bizim sosyal medyamızda, Covid-19 virüsünün ABD ya da Çin tarafından hazırlanmış biyolojik bir silah olduğu yönünde oluşan komplo teorileri daha fazla konuşuldu. Ama ülkemizde 5G’nin olmamasına rağmen, bazı gazetecilerimiz 5G ve Coronavirüs olaylarını birbiri ile ilişkilendirdikleri haberler yazdılar.  

İngiltere’de yapılan saldırılar sonrasında İngiltere Ulusal Sağlık Sistemi Medikal Direktörü Stephen Powis, 5G’nin insanlara zararlı olmadığını ve 5G baz istasyonlarına düzenlenen saldırıların saçmalık olduğunu söylemişti. Umarız bu asılsız ve saçma teori daha fazla insanı etkilemez. 

DigiToll #10

‘5G, Coronavirüs bulaştırıyor’ teorileri yüzünden, baz istasyonları yakıldı 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz