Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın ardından ulusa sesleniş konuşması yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, koronavirüs ile mücadele kapsamında bir konuşma yaptı. Erdoğan hafta sonları için sokağa çıkma yasaklarının devam edeceğini de belirtti. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın ardından ulusa sesleniş konuşması yaptı. Konuşmasında koronavirüs ile mücadele kapsamında alınan tedbirlerden ve neler yapılması gerektiğinden bahsetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 10 Nisan Cuma saat 22.00 sularında açıklanan sokağa çıkma yasağının, ilerleyen günlerde de devam edeceğini belirtti. Koronavirüs ile alakalı alınan önlemlerin dikkatle uygulanması gerektiğini söyleyen Erdoğan, aynı zamanda sokağa çıkma yasağının önümüzdeki hafta sonu da geçerli olacağını ve Cuma günü yaşanan karmaşanın yaşanmaması için erken açıkladıklarını da ekledi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının satırbaşları:

“Sağlık ve temizlik malzemesi tedarikinde sıkıntı yok”

Vatandaşların bireysel sağlık ve temizlik malzemesi tedarikinde de sıkıntı yaşamadıklarını, ücretsiz maske dağıtımını çeşitli kanallardan sürdürdüklerini ifade eden Erdoğan, “Elbette Türkiye gibi 83 milyonluk bir ülkede böylesine büyük hizmetleri yürütmek kolay değildir. Mutlaka aksaklıklar oluyordur. Burada önemli olan aksaklığın, yokluktan kaynaklanmamasıdır. Var olanı bölüşmek, var olanı dağıtmak, küçük gecikmelerde de olsa mümkündür. Pek çok ülkede maske gibi en basit ürünlerin, bırakınız tüm vatandaşlara dağıtımını, sağlık personeli için dahi temininde zorluk çekiliyor. Bu bakımdan gerçekten hamdedilecek bir konumda bulunuyoruz. Her vatandaşımıza ücretsiz maske dağıtımı uygulamamız sürüyor. Eczanelerden alınabilecek maskeler için bugüne kadar 32 milyon vatandaşımıza, Sağlık Bakanlığının doğrulama kodunun yer aldığı mesaj gitmiştir. Bu rakam perşembe gününe kadar 39 milyona çıkacak.” diye konuştu.

Erdoğan, sağlık kurumlarının hem teşhis hem tedavi hem de yoğun bakım üniteleri olarak salgınla başa çıkabilecek kapasitede olduğunu vurgulayarak, sözlerine şöyle devam etti: 

81 ilimize yayılmış olan 1518 hastanemizde 100 bini tek kişilik olmak üzere, 240 bin yatağa sahibiz. Yoğun bakım yatağı sayımız da 40 bini buluyor. Örneğin, Avrupa’da her 100 bin nüfusa düşen yoğun bakım yatağı sayısı 12’nin altındayken, ülkemizde bu rakam 50’ye yakındır. Avrupa’nın en fazla yoğun bakım yatağına sahip ülkesi Almanya’da bile bu rakam 30’u bulmuyor.

“Sokağa çıkma yasağını önümüzdeki dönemde de ihtiyaç duyuldukça sürdürme kararı aldık

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Salgınla mücadele kapsamında hafta sonları sokağa çıkma yasağını önümüzdeki dönemde de ihtiyaç duyuldukça sürdürme kararı aldık. Yasağın açıklandığı ilk saatlerde kimi yerlerde yaşanan gereksiz kargaşanın bir daha tekrar etmemesi için gereken tedbirleri  alacağız. Amacımız, hafta sonu güzel havanın cazibesine kapılıp sokakları, parkları, piknik alanlarını, sahilleri dolduracak milyonlarca vatandaşı virüs tehlikesinden korumaktı.” ifadelerini kullandı. 

“17-19 Nisan’da sokağa çıkma yasağı uygulanacak”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “17 Nisan Cuma gecesi saat 24.00’ten 19 Nisan Pazar gecesi saat 24.00’e kadar sokağa çıkma yasağı uygulanacağını şimdiden duyurmak istiyorum.” dedi.

İlgili Haberler:

Türkiye’de koronavirüs vaka sayısı toplamda 61.049’a yükseldi

Kızılay TikTok’ta koronavirüse karşı önlem videoları paylaşıyor

DEEPFAKE, ZOOM SOHBETLERİ, TELEFON BAĞIMLILIĞI, ONLİNE ALIŞVERİŞ – DigiToll #10

UZAKTAN ARKADAŞINLA FİLM İZLE: NETFLİX PARTY

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz