Tesla Robotaxi

Elon Musk’ın kurucusu olduğu elektrikli otomobil firması Tesla’nın en ilginç projelerinden biri bu yıl bitmeden hayata geçebilir. Elon Musk’ın açıklamalarına göre, Tesla Robotaxi girişimi yasal izinleri hallederse, 2020 yılının sonunda hizmete girebilir

Bilim kurgu seven eserlerini seven herkes, kendi kendine yol alabilen güvenli ve otonom otomobillerin hayalini kurar. Elon Musk, yapmış olduğu çalışmalar ile birlikte bu hayali gerçek yapmak istiyor. Elon Musk, geçen sene duyurduğu Robotaxi girişimini, 2020 yılı içerisinde çalışır bir hale getirmeyi planlıyor.

Tesla’nın üretmiş olduğu araçlar, tasarımı ve elektrikli motorları ile her zaman dikkat çekti. Ama barındırdığı gelişmiş ve yenilikçi teknolojiler sayesinde ‘Tesla’ ismi bu kadar büyüdü. Tesla’nın otomobillerinde var olan otonom sürüş sistemini temel alan Tesla Robotaxi projesi, kısa süre içerisinde hizmet hayatına başlayabilir. Elon Musk’ın yaptığı açıklamaya göre otonom taksi sistemi için gerekli olan yasal izinlerin halledilmesi ile birlikte, Robotaxi hizmet hayatına 2020 yılı bitmeden başlayacak. 

Dijitalleşen dünya ile ülkelerin yasa sistemleri yetersiz kalabiliyor. Otonom taksi olayı da bu konulardan biri. Otonom sürüş modunda olan bir araç kaza yapması durumunda kimin suçlanması gerektiği hala tartışılan bir konu. Bu kaza konusu, yasal izinler noktasında var olan pürüzlerden biri. Elon Musk’ın dediği gibi yasal izinlerin halledilmesi sonrasında bu yıl bitmeden, Tesla Robotaxi projesini sokaklarda görmek oldukça heyecan verici olacaktır. Ayrıca araç sahiplerinin araçlarını bu projeye dahil edebiliyor olması ile birlikte, Tesla otomobiller birer gelir kapısı haline dönüşecek. Doğal olarak bu durumun vergilendirme koşulları, yine Tesla’nın önüne çıkan, yasal olarak halledilmesi gereken konulardan biri oluyor. 

Tesla Robotaxi nedir?

Tesla Robotaxi nedir

Elektrikli otomobiller üreten Tesla şirketi tarafından geliştirilen bu sistem oldukça basit bir taksicilik sistemi. Son dönemde yaygın olarak kullanılan taksi uygulamalarına benzer bir uygulama sistemine sahip. Kullanıcı uygulamayı açtığında, bu uygulamaya kayıtlı olan en yakın Tesla araçları görebiliyor. İstediği bir aracı ve modeli çağırıyor ve taksi gibi kullanıyor. Tabii ki araçlar otonom sistem ile geliyor ve müşteriyi otonom sistemi ile istediği konuma bırakıyor. 

Bu noktada araçların içerisine kameralar yerleştirilmiş durumda. Bu sayede Robotaxi uygulamasına kayıtlı olan Tesla otomobillere zarar verilmeye kalkışılması durumunda, gerekli uyarılar ve yasal işlemler yapılabilecek. Ayrıca bu kameranın kullanılması ile birlikte bir kullanıcı bilgi havuzu oluşturulacağı iddia ediliyor. Bu sayede Robotaxi müşterisini tanıyacak ve araç içerisinde olan klima, koltuk vs ayarları ona göre tekrardan yapabilecek.

DigiToll #10

Tesla, koronavirüs nedeniyle maaş kesintisi ve ücretsiz izin uygulamalarına başlıyor

Tesla, dünyanın en hızlı büyüyen markası oldu!

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz