Büyük heyecanla beklenen ancak pek çok sıkıntı yaşanan Cyberpunk 2077, çıkışından üç hafta sonra %80 oyuncu kaybetti. İlk günlerinde anlık oyuncu rekoru kıran Cyberpunk 2077’nin sistem problemleri pek çok kişiyi oyundan soğutmuş gibi görünüyor. 

2020’nin en çok merak edilen oyunu Cyberpunk 2077, 7 senelik bekleyişin ardından nihayet 10 Aralık’ta resmi olarak çıkışını gerçekleştirmişti. Cyberpunk 2077, yayınlandığı ilk günlerde Steam’de eş zamanlı oyuncu sayısı rekoru kırmayı başarmış, ancak oyunun konsol tarafında yaşanan sıkıntıları geliştirici firma CD Project Red için büyük sıkıntılar yaşatmaya başlamıştı. Oyuncuların şikayetlerinin ardından Sony ve Microsoft oyunu dileyen kullanıcıların oyunu iade edebileceğini aktarmış ardından geliştirici firma da benzer bir hareket yapmış ve dileyen herkesin oyunu iade etme hakkının olduğunu belirtmişti. Gündemden kırdığı rekorlar ve yaşanan sorunlar sebebiyle düşmek bilmeyen oyun şimdi ise, başka bir haberle konu oldu. 

Cyberpunk oyuncu sayısı yüzde 80 düştü!

Oyun ilk günlerindeki başarısını üç haftalık dönemde ciddi anlamda kaybetmiş görünüyor. Elde edilen verilere göre, Cyberpunk 2077 çıkışının ardından geçen üç haftalık dönem sonunda yüzde 80’lik bir oyuncu kaybı yaşadı. Çıkışını gerçekleştirdiği ilk günlerde 1 milyon eş zamanlı oyuncu sayısı rekorunu kıran oyun, şimdi ise 200 bin oyuncu sayısına erişmekte bile zorlanıyor. Cyberpunk 2077’nin oyuncu sayısındaki bu azalış, CD Project Red’in bir önceki oyunu Witcher 3’e göre bile çok daha hızlı gerçekleşiyor. Ancak elbette ki büyük bir heyecanla beklenen Cyberpunk 2077’nin bu derece ciddi oyuncu kaybetmesi bir nebze anlaşılabilir olarak yorumlanıyor. 

Geliştirici firma CD Project Red, Cyberpunk 2077’nin çıkışından 12 gün sonra, oyunun 13 milyon sattığını açıklamıştı. Şu an ise oyunun satış rakamlarının hangi düzeyde olduğu bilinmiyor. Bazı analistler 7 yıldır beklenen Cyberpunk 2077’nin ilk senesinde 20 milyondan fazla satılacağını aktarıyordu. Ancak elbette ki geliştirici firma da dahil kimse oyunun bu derece ciddi sıkıntılar yaşatacağını tahmin etmemişti. 

Cyberpunk’ın özellikle konsol tarafında ciddi sorunlar yaşatması ve oyunun neredeyse oynanmayacak kadar kötü olması geliştirici firmanın da başına pek çok sorun getirdi. Bu bağlamda, oyun için çalışmalara devam eden şirket, Cyberpunk 2077’nin PlayStation Store’a yeniden yüklenmesi için uğraşıyor. Bunların yanı sıra CD Project Red ayrıca, yatırımcıların da aralarında bulunduğu davalarla da savaşıyor. Şirket açılan davalar için yaptığı bir açıklamada, bunlara karşı güçlü ve etkili adımları atıp kendilerini savunacaklarını dile getirmişti. 

İlginizi Çekebilir:

CD Projekt Red, ‘Cyberpunk 2077’ İçin Şirkete Açılan Toplu Dava ile İlgili Açıklama Yaptı! 

‘Cyberpunk 2077’ Oyununun Konsollardaki Çökme Sorununu Azaltan 1.06 Yaması Yayınlandı! 

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz