Okuma Süresi
2 dakika

Microsoft, M1 ve M2’li Mac kullanıcılarının sanallaştırma yazılımı Parallels yoluyla cihazlarında Windows 11 Pro ve Windows 11 Enterprise deneyimi yaşayabileceğini duyurdu.

Microsoft, yaptığı açıklamayla kullanıcıları sevindirecek bir adım attıklarını duyurdu. Buna göre ABD merkezli teknoloji devi, Apple’ın M1 ve M2’li Mac bilgisayarlarında Windows 11’in kullanımını resmen destekleyecek bir adım attı.

Yapılan açıklama doğrultusunda, işletim sisteminin sanal bir ortamda çalışmasını sağlayan Parallels ile yapılan ortaklığın sonucu olduğu belirtildi. Parallels’in sanallaştırma teknolojileri konusunda öne çıkan ABD’li bir yazılım firması olduğunu da belirtelim.

Apple Silicon İşlemcili Mac’lerde Windows 11 Enterprise ve Windows 11 Pro’ya Erişilebilecek

Microsoft, yaptığı açıklamada Parallels Desktop’un 18. sürümünü, Windows 11 Enterprise ve Windows 11 Pro’nun Arm sürümlerini M1’li ve M2’li bilgisayarlarda çalıştırmak için ‘resmi bir çözüm’ olarak tanımladı. BT alanındaki kullanıcıların oldukça işine yarayacak bu hamle, Apple Silicon işlemcili Mac kullanıcılarının Parallels yoluyla cihazlarında işletim sistemine erişebileceği anlamına geliyor. Ancak bununla ilgili Microsoft’un, bazı sınırlamaları olduğunu söylediğini de belirtelim. Bunlar, DirectX 12 veya OpenGL3.3 kullanan Windows uygulamalarını veya oyunlarını çalıştıramama gibi şeyleri içeriyor.

Parallels, Windows uygulamaları tarzı şeylerin Mac cihazlarda kullanılmasına izin veren bir sanallaştırma yazılımı. Apple’ın Boot Camp ile bu konuda bir çözümü vardı ancak Boot Camp, ARM tabanlı M çiplerde mevcut değildi. Bu nedenle de sanallaştırma tek seçenek olarak kalıyordu.

Microsoft, tüm bunlara ek olarak M1 ve M2’li Mac’lerden Windows 11’e ulaşmak isteyenler için bir alternatif daha sunuyor. Bu da bulutta yer alan ve tam uygulama uyumluluğu içeren Windows 365 Bulut PC’ler üzerinden gerçekleşebiliyor.

Windows 11 Özellikleri

Windows 11’de birçok yeni özellik bulunmaktadır. Kullanıcı arayüzünün basitliği en dikkat çeken noktalardan biri. Windows 11’in bir diğer özelliği de 5G desteği bulunmasıdır. Otomatik HDR özelliği ise videolarınızı en kaliteli şekilde izlemenize sağlar. Windows 11’de günlük hayatınızı kolaylaştıracak widged bölümü de bulunur. Birden fazla masaüstü kullananlar için kolay bir şekilde geçiş yapılmasına olanak tanıyan Windows, her farklı masaüstüne özel olarak kişileştirme seçenekleri sunuyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz