Okuma Süresi
2 dakika
Meta, çocukların dijital ortamda istismar edilmelerini önlemek için oluşturulan ‘Take It Down’ a finansal destek sunduğunu duyurdu.
Teknoloji devi Meta, 18 yaş altındaki çocukların uygunsuz fotoğraf ve videolarla dijital ortamda istismar edilmelerine karşı kurulan bir platforma destek sundu. Platform, çocuklara ilişkin bu yöndeki fotoğraf ve videoları tespit eder etmez kaldırılmasını sağlayarak internette yayılmamasını amaçlıyor. İşte detaylar!

Meta’dan Finansal Destek

ABD’li yetkililerin desteği ve Ulusal Kayıp ve İstismara Uğramış Çocuklar Merkezi (NCMEC) tarafından oluşturulan ‘Take It Down’ adlı platform, Meta’nın da desteği ile büyümeye devam ediyor. Sistem, 18 yaş altındaki reşit olmayan çocukların müstehcen fotoğraf ve videolarının bildirilmesi ve internetten kaldırılmasına olanak tanıyor. Meta çatısı altında bulunan WhatsApp, Facebook ve Instagram, söz konusu aracı platformlarına entegre etmek için imza atarken, OnlyFans, Pornhub, Mindgeek ve Yubo da bu işbirliğine katılanlar arasında. Ancak milyonlarca kullanıcıya sahip olan Twitter ve Snapchat henüz bu listede yer almıyor. Bunun yanı sıra Meta, çocukların istismara uğramalarını önlemeyi amaçlayan ‘Take It Down’ adlı organizasyonun kurulması için finansal anlamda destek olduğunu da açıkladı.

Bu konuda tam destek olan Meta, özellikle Instagram’da ‘şüpheli yetişkinlerin’ genç kullanıcılarla etkileşime girmelerini zorlaştıran ve buna benzer 30’dan fazla önlemi uygulamaya soktuğunu da açıkladı.

Yetişkinler de Yararlanabiliyor

Online bir araç olan Take It Down’ın yaygınlaşması halinde çocuk istismarı artışına engel olunabileceği düşünülüyor. Sistem sayesinde çocuklara ait olduğu tespit edilen video ve fotoğraflar bir kod yardımıyla kolaylıkla kaldırılabilecek. Diğer yandan bu sistemi destekleyen Meta, çocukların gizliliklerini ve güvenliklerini korumak adına onlardan fotoğraf istemeyeceğini de açıkladı. Sistemin işleyişi ise ayrıca merak konusu. Bu konuda öncelikle doğrudan doğruya kullanıcının cihazı üzerinden fotoğraflara sayısal kod atanacak ve bu kod NCMEC’e gönderilecek. Eğer bu kodla internet ortamında karşı karşıya gelinirse görüntüler derhal kaldırılacak. Bu şekilde de çocuklara dair görüntü ve videoların internet ortamında yayılmalarının önüne geçilmiş olacak. Diğer yandan sistem 18 yaşın altındaki kullanıcıların yanı sıra ebeveynlerin ve 18 yaşın altındaki görüntülerinin internette yayılmasından kaygı duyan yetişkinlerin de kullanabileceği bir platform. Kısacası Take It Down, her yaştan kişinin 18 yaş altındaki fotoğraflarının internet ortamında yayılarak dijital bir cinsel istismara maruz kalmalarını engellemeyi amaçlıyor.
Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz