Okuma Süresi
1 dakika
Apple’ın 2024 yılında tanıtması beklenen iPad Pro modellerinin hem tasarım hem de ekran teknolojilerinde büyük değişiklikler bekleniyor. Peki ya fiyatı?
Teknolojinin lider firmalarından Apple’ın 2024 yılında tanıtması beklenen OLED panelli iPad Pro için oldukça yüksek bir rakam talep edeceği ortaya çıktı. Ancak bunun temel nedeni ise OLED panele sahip cihazın panel üretim süreçlerinin çok pahalı olması. İşte detaylar!

Heyecan Verici Ama Pahalı

Apple analistlerinin yaptığı yorumlara göre 2024 yılının bahar aylarında tanıtımı yapılması beklenen iPad Pro, gerek tasarımı gerekse de ekran teknolojileri ile büyük farklılıklar yaratacak. Bundan önceki iPad’lerde OLED ekran kullanmayan Apple’ın, 2024’de tanıtıma çıkacak olan yeni 11.1 ve 13 inçlik iPad Pro modellerinde OLED ekran teknolojisine de geçiş yapacağı bir süredir net olarak biliniyor. Bu noktada kullanıcılar açısından OLED panele sahip bir iPad hem yeni hem de heyecanlandırıcı bir haber. Ancak haberin devamı aynı heyecanı yaratmayabilir. Çünkü söz konusu panelin oldukça pahalı bir süreç olduğu ve bunun da iPad fiyatlarına yansıyacağı da gelen haberler arasında.

The Elec’ten Önemli Yorum

Kore merkezli The Elec tarafından bugün yapılan bir analize göre OLEC panele sahip iPad Pro, fiyat konusunda alıcıları pek sevindirmeyebilir. Panel üretim sürecinin pahalılaşmasının bir etkisi olarak, 2024’te çıkması beklenen iPad’lerin şu an piyasada olan benzer iPad’lerden çok daha pahalı olacağı düşünülüyor. Diğer yandan Apple, panellerin tedariği için Samsung ve LG Displat ile görüşmeler yapıyor. Söylenenlere göre ise görüşmelerin ana konusu tedarik fiyatı. Bu konu hakkında da yorum yapan The Elec’e göre, LG hem 11.1 ve 13, Samsung ise yalnızca 11.1 inçlik panel geliştiriyor. Samsung’un ise ayrıca ihtiyaç ve gereklilik dahilinde her iki tipin üretimini üstlenebileceği de elde edilen bilgiler arasında.

Panel Maliyetlerinin Yansıması

Maliyetler açısından alınan duyum ve araştırmalara göre ise mevcut 10 inçlik cihazlar için OLED panellerin tedarik fiyatı 100 ila 150 dolar arasında değişiklik gösteriyor. Apple’ın 11.1 inçlik paneli için 270 dolar masraf çıkartılırken 13 inçlik panelleri içinse 350 dolar civarında bir masraftan bahsediliyor. Ve tabii ki tüm bunlar da tüketiciye fiyat olarak aktarılıyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz