Okuma Süresi
2 dakika
Yılların markası Nokia, marka kimliğini yenileme çalışmaları kapsamında tam 60 yıllık logosunu değiştirdi. Teknoloji devi Nokia yenileniyor. Finlandiya merkezli firma, son olarak almış olduğu marka kimliğini yenileme kararı kapsamında önemli bir değişime doğru adım atıyor. Bu doğrultuda aldığı bir tarihi kararla tam 60 yıllık ikonik logosunu değiştireceğini duyuran şirket, ‘Yeni bir marka olmak istiyoruz’ açıklamasında bulundu.

60 Yıllık Logo Tarih Oluyor

Finlandiya merkezli teknoloji devi Nokia, 60 yıllık ikonik logosunu değiştirme kararı alarak büyük bir yeniliğe imza atıyor. Marka kimliğini yenileme çabaları doğrultusunda logosunu değiştireceğini duyuran firma, ilk kez logosunu değiştireceklerini açıkladı. Her anlamda yenilenmiş olan yeni logosunu tanıtan şirket, bu köklü değişiklik kararını markanın büyüme hedefinin bir parçası olarak açıkladı. Söz konusu değişiklik, bugün Barcelona’da başlayan ve 2 Mart’a kadar sürecek olan Mobil Dünya Kongresi’nde (MWC) kamuoyuna duyuruldu.

Yeni Logo Hem Sade Hem Dikkat Çekici

Nokia’nın tanıtıma sunduğu yeni logosu karşısında gelen ilk tepkiler, logonun sade olduğu kadar dikkat çekici olduğu yönünde. Ayrıca oldukça modern bir görsel izlenimi veren yeni logoda, ‘NOKIA’ kelimesi beş farklı şekilde kullanılarak oluşturulmuş. Yine yeni logonun eskisi ile arasındaki en önemli farklarından birisi de, tüm dünyada yaygın olarak bilinen ikonik koyu mavinin kullanımından vazgeçilmesi. Şirketin CEO’su olan Pekka Lundmark, konu hakkında basına bir demeç verdi. Verdiği demeçte, logo değişikliğinin aslında şirketin dönüşümünü temsil ettiğini ve önceden telefonlarla ilişkilendirildiklerini şimdi ise bir ‘iş teknolojisi’ şirketi olduklarını aktardı. 2020’de göreve gelen Lundmark, başa geçer geçmez zor dönemde olan şirket için yeni stratejiler belirlemiş ve geçen yıl %21’lik büyüme kaydettiklerini ve mümkün olan en kısa sürede bunu artırmayı planladıklarını ekledi.

Lundmark ayrıca, “Çoğu insanın zihninde hâlâ başarılı bir telefon markasızyız; ancak Nokia’nın amacı bu değil. Ağlara ve endüstriyel dijitalleşmeye odaklanan yeni bir marka başlatmak istiyoruz” ifadelerini kullandı. Sektörde birçok anlamda yenilenmek isteyen Nokia’nın şu sıralardaki temel amacı ise diğer işletmelere ekipmanlar satmak. Bu arada yeni logonun akıllı telefonlarla bir ilgisi olmayacak. Bilindiği gibi Nokia; akıllı telefon üretimini tüm haklarıyla HMD Global‘e devretti. Logo değişikliği ise telekomünikasyon işlerini sürdüren ana şirket tarafından yapıldığı için Nokia markalı yeni telefonlarda yeni logo görülmeyecek.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz