uzayda kök hücrelerden organ üretmek
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

İnsanlığın gelişmesi için birçok deneye ev sahipliği yapan Uluslararası Uzay İstasyonu, yeni bir çalışma ile gündemde. Uluslararası Uzay İstasyonu şimdi de uzayda kök hücrelerden, organ üretmeyi planlıyor.

Uluslararası Uzay İstasyonu, sahip olduğu koşullar ile birçok deneyin yapılmasında kullanılan ilk bölgelerden biri. Sahip olduğu radyasyon ve düşük yer çekimi koşulları sebebi ile birçok deneyin ilk defa gerçekleştiği Uluslararası Uzay İstasyonu’nda yeni bir çalışma başlatılmış durumda. Uluslararası Uzay İstasyonu sayesinde şimdi de uzayda kök hücrelerden, organ üretmek amaçlanıyor. Bu çalışmanın Uluslararası Uzay İstasyonu’nda yapılmasının sebebi ise sahip olduğu düşük yer çekimi. 

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda organ üretilecek

Uluslararası Uzay İstasyonu'nda organ üretilecekZürih Üniversitesi’nde başlatılan bu araştırmada, görevli olan Cara Thiel, yaptığı açıklamada kök hücrelerin dünya şartlarında istendiği gibi büyüyemediğini belirtti. Yer çekiminin düşük olduğu bir ortamda yapılması gereken bu çalışmanın, kök hücrelerin büyümesini ve üç boyutlu bir dokuya dönüşmesini sağlayacağını söyledi. Araştırmacılar, dünya şartları altında sağlanmasının zor olduğu düşük yer çekimli ortam için, tek seçeneğin Uluslararası Uzay İstasyonu olduğu belirtildi. 

Zürih Üniversitesi tarafından geliştirilen bu araştırma için, geçen hafta Uluslararası Uzay İstasyonu’na küçük bir laboratuvar gönderildi. Deneylerin bu küçük laboratuvarda başarıya ulaşması halinde daha büyük bir araştırma alanının kurulması planlanıyor.  

Araştırmaya liderlik eden Oliver Ullrich, açıklamasında mikro yer çekimi sayesinde, kök hücrelerin uzayda büyüyebileceğini söyledi. Oliver Ullrich, düşük yer çekimi sayesinde sınırsız büyüme gösterebilecek olan kök hücreler için tek araştırma alanının uzay olduğunun da altını çizdi. Oliver Ullrich, deneyin Uluslararası Uzay İstasyonu’nda yapılma sebebi olarak, dünyada yapılan düşük yer çekimi simülasyonlarının yetersiz olacağı söyledi. Çünkü kök hücrelerin gelişmesi ve büyümesi için, düşük yer çekimli ortamda birkaç hafta beklemesi gerekiyor. 

Bir ay sürecek gözlem sonucunda, gönderilen minik laboratuvarda istenilen gelişmelerin olması sonucunda, araştırma alanının büyütüleceği söyleniyor. Bu sayede hastadan alınan kök hücreler ile organ nakli için organ üretilebilecek.  

Geçtiğimiz günlerde de Uluslararası Uzay İstasyonu’nda, yenilebilir, zararsız marul üretilebilmişti. Bu sayede yapılacak olan uzun süreli uzay yolculukları için besin üretme anlamında bir gelişme elde edilmiş oldu. Aynı zamanda yapılan bu deney sayesinde, dünya üzerinde tarıma elverişli olmayan arazilerde üretim yapabilmek için yeni bilgiler elde edildi.  

APPLE KULLANICILARINA 25 DOLAR ÖDEYECEK – DigiToll #5

Uluslararası Uzay İstasyonu sayesinde uzayda marul yetiştirildi

SpaceX’in süper fareli kargosu Uluslararası Uzay İstasyonu’na ulaştı