Donald Trump TikTok

ABD Başkanı Donald TrumpTikTok uygulamasını ülke ağında 1 Ağustos’tan itibaren yasaklayabileceklerini açıkladı. İlgili kararı gün içerisinde imzalayacağını belirten ABD Başkanı, Microsoft’un TikTok’u satın almasına ön ayak olduğu yönündeki iddiaları da kesin bir dille reddetti.  

ABD Başkanı Donald Trump, Florida eyaletine yaptığı ziyaret sonrası başkent Washington’a dönüş uçağında gazetecilere TikTok uygulamasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Platformun ABD ağındaki faaliyetlerini 1 Ağustos’tan itibaren durduracaklarını belirten Trump, yasağın hemen uygulamaya koyulmasını sağlayacak kararı imzalamaya hazır olduğunu ifade etti. ABD Başkanı, söz konusu kararın alınması için acil durum ekonomik yetkilerini kullanacağına ya da bir başkanlık kararnamesi çıkaracağına işaret etti. 

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da Temmuz ayı başlarında, TikTok’un üzerine eğildikleri bir konu olduğunu gösteren bazı açıklamalar yapmıştı. Platformun kullanıcı verilerini toplayarak Çin hükumetine ilettiği iddialarına ilişkin olarak PompeoTikTokHuawei ve ZTE’nin ABD’nin ulusal güvenliğini tehdit ettiğini ifade etmişti. Konuyla ilgili kısa bir süre önce gündeme gelen başka bir iddia ise Trump hükumetinin, ByteDance’i TikTok’u elden çıkarmaya zorladığı ve platformun Microsoft’a satılmasına ön ayak olduğu yönündeydi. ABD Başkanı, açıklamasında Microsoft ve TikTok iddialarını da kesin bir dille reddederek kendilerinin bir ‘Birleşme ve Satın Alma Şirketi’ olmadığının altını çizdi.  

TikTok uygulamasının, ABD ağında ne şekilde yasaklanacağı henüz bilinmiyor

TikTok ABD

Öte yandan; Trump hükumetinin, TikTok uygulamasını ABD ağında ne şekilde yasaklayacağı henüz bilinmiyor. Konuyla ilgili birçok farklı yöntem bulunsa da kullanılan en yaygın metotlardan biri olan “ağ bloğu” yönteminin, ABD’de daha önce uygulanmamış bir prosedür olduğu ifade ediliyor. Bunun yanında, ABD yasalarında da bu şekilde bir engelleme konusunda herhangi bir emsal bulunmuyor. Bu yüzden, Beyaz Saray’ın TikTok’u ani bir ağ yasağı ile engellemeyeceği tahmin ediliyor. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Microsoft, TikTok Uygulamasının ABD Operasyonlarını Satın Alabilir!  

TikTok, Çocuk Verilerini Yanlış Yönettiği Gerekçesiyle Güney Kore’de Para Cezası Aldı

ABD, TikTok ve Diğer Çinli Sosyal Medya Uygulamalarını Yasaklayabilir 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz