Microsoft TikTok
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

The Wall Street Journal”ın haberine göre Microsoft, TikTok uygulamasının ABD’deki operasyonlarını satın almak için platformun çatı şirketi ByteDance ile görüşmeler sürdürüyor. Söz konusu hamlenin, kısa bir süre önce TikTok’u ülke ağında yasaklayacaklarını açıklayan ABD Başkanı Donald Trump’ın müdahalesiyle yapıldığı iddia ediliyor.  

“The Wall Street Journal”ın haberine göre Microsoft, 2019 yılında 3 milyar dolar net kar yapan TikTok uygulamasının ABD’deki operasyonlarını satın almak için platformun çatı şirketi ByteDance ile görüşmeler sürdürüyor. Söz konusu satış gerçekleşirse, milyarca dolar maliyetinde olabileceği tahmin ediliyor. Popüler video uygulamasının, bir süredir pek çok veri gizliliği ve veri güvenliği skandalına konu olduğu da biliniyor. Platform, kullanıcı verilerini toplayarak Çin hükumetine ilettiği gerekçesiyle birçok ülkede yasaklanıyor veya inceleme altına alınıyor.  

Diğer yandan; söz konusu hamlenin, kısa bir süre önce TikTok’u ülke ağında yasaklayacaklarını açıklayan ABD Başkanı Donald Trump’ın müdahalesiyle yapıldığı iddia ediliyor. 31 Temmuz Cuma günü gazetecilere yakın zamanda TikTok’u yasaklayabileceklerini açıklayan Trump, bunun yanında başka opsiyonların da olduğunu ve TikTok’a ilişkin olarak birçok alternatif çözümü gözden geçirdiklerini de sözlerine eklemişti. Geçen ay ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da ulusal güvenlik ile ilgili endişelerinden dolayı, TikTok’u ABD’de yasaklamayı düşündüklerine işaret etmişti. Yaşanan gelişmeler sonrası, Trump hükumetinin gözden geçirdiği alternatiflerden birinin Microsoft olabileceği tahmin edildi. 

Trump, TikTok uygulamasını 1 Ağustos’tan itibaren ABD’de yasaklayabilir

Trump TikTok

Teknoloji devi Microsoft, konuya ilişkin yöneltilen soruları yanıtsız bıraktı. Trump’ın ise ulusal güvenliği tehdit edebileceği gerekçesiyle, potansiyel bir şirket bölünmesi anlaşması fikrini sıkı bir şekilde reddettiği ifade edildi. TikTok uygulamasını ABD ağında 1 Ağustos’tan itibaren yasaklayabileceklerini açıklayan Trump, yasaklama çalışmalarının nasıl yürütüleceğiyle ilgili detaylı bilgi paylaşımında bulunmadı. 

TikTok, bir süredir pek çok ülkede yasal yaptırım ile karşılaşıyor

TikTok Yasal Yaptırım

Popüler video paylaşma uygulaması TikTok, bir süredir pek çok ülkede yasal yaptırım ile karşı karşıya kalıyordu. Platform, kısa bir süre önce Hindistan’da ve Hong Kong’da pek çok Çin merkezli uygulamayla birlikte yasaklanmıştı. ABD hükumeti, uygulamayı Çin hükumetine veri sızdırdığı gerekçesiyle yasaklayacaklarına işaret etmişti. Avustralya ise veri gizliliğine ilişkin gündeme gelen iddialar sonrası, uygulama hakkında soruşturma başlatmıştı.

Platform, bir süre önce çocuk verilerini yanlış yönettiği gerekçesiyle Güney Kore’de de para cezası almıştı. Türkiye’de de benzer şekilde; Kişisel Verileri Koruma Kurumu (KVKK), uygulamanın tüm kullanıcı verilerini izinsiz bir şekilde topladığı gerekçesiyle TikTok hakkında inceleme başlatmıştı. TikTok yetkilileri ise konuyla ilgili açıklamada, Çin hükumetiyle hiçbir bağlantıları olmadığına işaret etmişti.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

TikTok, Çocuk Verilerini Yanlış Yönettiği Gerekçesiyle Güney Kore’de Para Cezası Aldı

ABD, TikTok ve Diğer Çinli Sosyal Medya Uygulamalarını Yasaklayabilir 

Kişisel Verileri Koruma Kurulu (KVVK), TikTok Hakkında İnceleme Başlattığını Duyurdu!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz