ABD TikTok
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

ABD Dışişleri Bakanı Mike PompeoFox News kanalına yaptığı açıklamalarda Çin merkezli sosyal medya uygulamalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Özellikle TikTok uygulamasının veri güvenliği açısından ciddi tehlike oluşturduğunu belirten Pompeo, ABD hükumetinin TikTok ve diğer Çinli sosyal medya uygulamalarını yasaklayabileceğine işaret etti.  

ABD Dışişleri Bakanı Mike PompeoFox News kanalına yaptığı açıklamada Çin merkezli sosyal medya uygulamalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Özellikle TikTok ve adının karıştığı veri güvenliği skandallarına göndermelerde bulunan Pompeo, ABD hükumetinin TikTok ve diğer Çinli sosyal medya uygulamalarını yasaklayabileceğine işaret etti. ABD’li Dışişleri Bakanı ayrıca; popüler video platformunun güvenlik açısından ciddi tehlike oluşturduğu yönündeki ihbar ve iddiaları, ciddiyetle ele aldıklarının da altını çizdi. Bununla birlikte PompeoTikTok’un ABD ağında yasaklanıp yasaklanmayacağına ilişkin soruları Bu konuda Başkan Trump’ın önüne geçmek istemiyorum ama ABD, insanların telefonlarında yüklü olan Çinli uygulamalar hakkında doğru olanı yapacaktır. Şu an konuyla ilgileniyoruz” ifadeleriyle yanıtladı.  

TikTok ise hakkındaki iddialarla ilgili Pompeo’nun röportajı sonrası yeni bir açıklama yayınladı. Açıklamasında Pompeo’nun ifadelerine tepki gösteren şirket, TikTok’un ABD’li bir CEO tarafından yönetildiğini ve güvenlik ve kamu politikası açısından ilk sıralarda yer aldığını vurguladı. Söz konusu açıklamada ayrıca, “Kullanıcılarımıza güvenli bir uygulama deneyimi sunmaktan daha önemli bir önceliğimiz yok. Çin hükumetine hiçbir zaman veri sağlamadık; istendiğinde de bunu yapmayız” ifadelerine yer verildi. 

TikTok, veri güvenliği skandalları nedeniyle eleştiri oklarının hedefi haline gelmişti

TikTok Veri Güvenliği

Dünya genelinde aylık yaklaşık 800 milyon aktif kullanıcısı olan TikTok, daha önce pek çok kez adının karıştığı veri güvenliği skandalları nedeniyle eleştiri oklarının hedefi haline gelmişti. Uygulamanın, kullanıcıların kişisel bilgilerini Çin yönetimine bildirdiği ifade edilmişti. ABD Başkanı Donald Trump da TikTok’un, ABD vatandaşlarının verilerini gözetleme faaliyetleri yapmak üzere Çin hükumetine gönderdiğini belirtmiş ve böylece, konuya ilişkin iddiaları yinelemişti. Bunun üzerine pek çok ABD’li uzman, uygulamanın ABD’nin ulusal güvenliğine tehdit oluşturduğuna işaret etmişti.  

Kısa bir süre önce, Türkiye’de de benzer iddiaların gündeme gelmesi sonrasında ise TikTok hakkında, Kişisel Verileri Koruma Kurulu (KVKK) tarafından inceleme başlatılmıştı. Kurul, daha önce Facebook’a da benzer bir inceleme başlatmıştı. Bu inceleme sonrası Facebook, toplamda 3 milyon 250 bin lira idari para cezası almıştı.

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Kişisel Verileri Koruma Kurulu (KVVK), TikTok Hakkında İnceleme Başlattığını Duyurdu!

TikTok Tüm Verilerinizi Sızdırıyor!

TikTok Uygulamasının Toplam İndirilme Sayısı 2 Milyarı Geçti

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz