Coronavirüs ile mücadele
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Coronavirüs dünyayı tehdit etmeye devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü, düzenlediği basın toplantısı ile birlikte Coronavirüs ile mücadele için, ülke yönetimlerinin yapması gereken 6 maddeyi açıkladı.  

Coronavirüs birçok ülkeye bulaşmış durumda. Her geçen gün virüs yayılmaya devam ederken bir taraftan da ülkeler gerekli önlemleri almaya çalışıyor. Dünyanın her yanında insanlar Coronavirüs ile mücadele ediyor. COVİD-19 ile olan bu mücadelede insanların yapabilecekleri en temel ve en gerekli olan şey, olabildiğince evlerinde kalmak. Zorunlu olmadığı sürece evlerden çıkılmaması ile virüsün yayılması engellenebilir. Ama tabii ki kişisel temizliğimize özen göstermek, virüsten korunmanın en temel kurallarında. Mecburiyetten dışarı çıkmamız halinde, olabildiğince az yüzeyi temas etmeye çalışmak gerekli. Eğer temas olursa, ellerimizi iyice temizlemeliyiz. Ayrıca pislenmiş ellerimizi göz, ağız ve burun bölgelerinden, kısacası yüzümüzden ve kafamızdan uzak tutmalıyız. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), dün gerçekleştirdiği basın toplantısı ile yeni açıklamalarda bulundu. Dünya Sağlık Örgütü, yapmış olduğu toplantıda ülkelerin Coronavirüs ile mücadele için yapması gereken 6 maddeyi açıkladı. 

Dünya Sağlık Örgütü’nün Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus basın açıklamasında daha önce birçok pandemi ve salgının atlatıldığını söyledi. Önemli olanın alınan önlemlere uymak olduğunu söyleyen Ghebreyesus, yapılan her şeyin, atılan her adımın daha fazlasını belirleyeceğini söyledi. Ekonominin durmasından ve alacağı zarardan korkan ülkelerin karantina tedbirlerini almaması noktasında da açıklamalarda bulundu. Gerekli önlemlerin erkenden alınması ile virüsün yayılmasının durdurulacağını söyleyen Ghebreyesus, bir ülkenin son ihtiyacı olan şeyin, karantinanın kaldırılması sonrasında tekrardan karantinanın ilan edilmesi olduğunu söyledi.

DSÖ Başkanı açıklamalarından sonra, ülkeler için yapılması gereken 6 maddeden bahsetti. 

  1. Sağlık personel sayısını ve eğitimlerini genişletin. 
  2. Şüpheli vaka sayılarını tespit etmek için bir sistem oluşturun.
  3. Coronavirüs test sayısını ve erişebilirliğini artırın.
  4. Hastaları izole edebilmek için, karantina bölgelerini seçin.
  5.  Karantina planları oluşturun.
  6.  Hükümet yetkililerinin Corona hakkında bilgi sahibi olmasını sağlayın ve onları konuya odaklayın. 

Yapılan basın toplantısında, yönetimlerin ve bireylerin aldığı önlemler dahilinde Coronavirüs ile mücadele edilebileceği söylendi.  

Coronavirüs, Türkiye’de ne durumda? 

Coronavirüs Türkiye’de ne durumda

Sağlık Bakanı, Doktor Fahrettin Koca’nın açıkladığı verilere göre şu an ülkemizde toplam vaka sayısı 2 bin 433’e ulaşmış durumda. Korana virüs sebebiyle hayatını kaybeden kişilerin sayısı ise maalesef 59’a ulaştı. Bakan Fahrettin Koca, hayatını kaybeden hastaların tamamının yaşlı ve zayıf bünyeli kişiler olduğunu belirtti. Ülkemizde önlemler alınmaya devam ediyor. İş yerlerinin çoğu ya evden çalışmaya başladı ya da iki haftalık kapalı kalma kararı aldı. Üniversiteler dahil olmak üzere okullar tatil edildi. Toplu etkinlik alanları geçici olarak kapatıldı. Evden çıkmamaya özen göstererek ve ellerimiz bol bol yıkayarak, kendimizin ve sevdiklerimizin sağlığımızı koruyabiliriz.  

Şu an dünya genelinde Coronavirüs, toplamda 21 bin 308 kişinin hayatını kaybetmesine sebep oldu. Dünya genelinde 472 binden fazla kişiye Korona virüs bulaşmış durumda. Ama bu hastalardan 114 binden fazlası tedavi olmayı başardı. Toplumun ve kendi sağlığınız için evde kalın. #EvdeKal 

Can Sıkıntısına Birebir 5 Mobil Strateji Oyunu #EvdeKal

Apple Watch’a, watchOS 6.2 güncellemesi geldi 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz