Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
4 dakika

Bu haberimizde DuckDuckGo uygulamasını sizler için detaylı bir şekilde inceledik ve anlattık. İşte; ‘DuckDuckGo nedir’? ‘DuckDuckGo nasıl kullanılır’? ‘DuckDuckGo ayarlar’. ‘DuckDuckGo güvenli mi’? ‘DuckDuckGo nasıl kaldırılır’? Detaylar haberimizde… 

Adından söz ettiren DuckDuckGo uygulamasıyla karşınızdayız. Nasıl kullanacağınızı ve ne işe yaradığını tüm özellikleriyle anlattık. İşte; ‘DuckDuckGo nedir’? ‘DuckDuckGo nasıl kullanılır’? ‘DuckDuckGo ayarlar’. ‘DuckDuckGo güvenli mi’? ‘DuckDuckGo nasıl kaldırılır’? 

DuckDuckGo Nedir? 

DuckDuckGo Güvenli mi?

DuckDuckGo, internette gezinirken gizliliğinizi ve verilerinizi koruyabileceğiniz bir uygulamadır. Reklamlardan kaçınmanızı sağlayan bu uygulama, ziyaret ettiğiniz sitelerde veya sayfalarda sizi izleyenleri engeller. İnternet aramalarınızı gizli yapabiliyor, sık ziyaret ettiğiniz siteleri ana ekranınıza ekleyebiliyorsunuz. Ayrıca yer imleri de ekleyebildiğiniz uygulamayla tüm verilerinizi, sekmelerinizi temizleyebiliyorsunuz. Peki; ‘DuckDuckGo nasıl kullanılır’? ‘DuckDuckGo ayarlar’. ‘DuckDuckGo ayarlar’. ‘DuckDuckGo güvenli mi’? ‘DuckDuckGo nasıl kaldırılır’? 

DuckDuckGo Nasıl Kullanılır? 

DuckDuckGo Güvenli mi?

Uygulamada öncelikle ‘hadi başlayalım’ yazısına dokunuyorsunuz. Ardından isterseniz varsayılan tarayıcınız olarak ayarlayabilirsiniz. 

DuckDuckGo Güvenli mi?

Daha sonra herhangi bir siteyi ziyaret edebilirsiniz. Örnek olarak Tekno Safari sitesini aratıyorum. Fotoğrafta gördüğünüz gibi tümü, görseller, videolar, haberler, haritalar, ayarlar seçenekleri de çıkıyor. 

DuckDuckGo Güvenli mi?

Tekno Safari sitesini tıkladığımızda sitenin sayfasına yönlendiriliyoruz. Burada sol üstte gördüğünüz ‘B+’ ifadesine dokunduğumuzda gizlilik tablosuna yönlendirilirsiniz ve sizi izleyen, engellenen kullanıcıları görebilirsiniz. 

DuckDuckGo Güvenli mi?

Bunun için; ‘izleyici engellendi’ ifadesine dokunuyor ve kimin izlediğini, engellendiğini görebiliyorsunuz. Ayrıca, buradan ‘site gizlilik koruması’ seçeneğini aktif veya pasife alabilirsiniz.  

DuckDuckGo Güvenli mi?

Sağ üstte gördüğünüz ‘alev’ ifadesine dokunduğunuzda sekmeleri ve verileri temizlersiniz. ‘Üç nokta’ ifadesine dokunduğunuzda ise yeni sekme, yer imleri, yer imi ekle, korumalı site, paylaş, sayfada bul, ana sayfaya ekle, masaüstü sitesi, gizlilik korumasını devre dışı bırak, hatalı siteyi bildirin ve ayarlar seçenekleri karışınıza gelecektir. ‘Yeni sekme’ seçeneğine dokunduğunuzda başka bir sekme açarsınız ve fotoğrafta kutu içine aldığımız alandan kaç sekmenin açık olduğunu görebilir, buraya dokunarak bu sekmeleri görüntüleyebilirsiniz. 

DuckDuckGo Güvenli mi?

‘Yer imleri’ seçeneği aracılığıyla sitede nereye yer işareti eklediğinizi görebilirsiniz. Burada ‘üç nokta’ ifadesine dokunarak yer imini düzenleyebilir veya silebilirsiniz. ‘Korumalı site’ seçeneğini aktife alarak ziyaret ettiğiniz siteyi korumalı hale getirebilirsiniz. ‘Paylaş’ seçeneğiyle bu siteyi diğer uygulamalar üzerinden arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.  

DuckDuckGo Güvenli mi?

‘Sayfada bul’ seçeneğine geldiğinizde üstte okla gösterdiğimiz alana haberin, içeriğin vb. ismini yazarak sayfada arama yapabilirsiniz.  

DuckDuckGo Güvenli mi?

‘Ana sayfaya ekle’ seçeneğiyle fotoğrafta gördüğünüz gibi ziyaret ettiğiniz siteyi telefonunuzun ana ekranına ekliyorsunuz. Eğer sık sık ziyaret ettiğiniz bir yerse bu işlem sizin siteye hızlı ve pratik bir şekilde tekrar açmanızı sağlayacaktır. 

DuckDuckGo Ayarlar

DuckDuckGo Güvenli mi?

‘Ayarlar’ seçeneğine dokunduğunuzda ise, açık ve koyu olmak üzere tema rengini, arama yaptığınızda otomatik tamamlama önerilerini ayarlayabilirsiniz. DuckDuckGo uygulamasını varsayılan tarayıcınız yapabilir, sekmeleri ve verileri otomatik olarak temizlemeyi aktife alabilirsiniz. Aynı zamanda korumalı ve korumasız siteleri görebilirsiniz.  

DuckDuckGo Güvenli mi?

DuckDuckGo uygulamasıyla arama yaparken güvenli arama, herhangi bir zaman seçeneklerini de karşınıza çıkacaktır. Burada ‘güvenli arama’ seçeneğine dokunduğunuzda kapalı, orta düzey veya katı olarak belirleyebilirsiniz. Katı, elbette en yüksek güvenlik düzeyini ifade ediyor.  

DuckDuckGo Güvenli mi?

‘Herhangi bir zaman’ seçeneğine geldiğinizde ise tarihe göre filtreliyorsunuz. Bu filtrelerinize göre bir arama sonucuna ulaşıyorsunuz fakat filtrenin herhangi bir zaman seçeneğinde kalmasında fayda var. Çünkü geçen gün, geçen ay gibi seçenekler yararlı arama sonuçları vermiyor. 

DuckDuckGo Güvenli mi?

Yine en üstte gördüğünüz tümü, görseller, videolar, haberler, haritalar, ayarlar seçenekleriyle de filtreler yapabilirsiniz. Burada ayarlar seçeneğinden biraz bahsedebiliriz. Ayarlar seçeneğine dokunduğunuzda site görünümünü düzenlersiniz. Arka planı beyaz olan seçeneğe dokunduğunuzda ekranınız fotoğrafta gördüğünüz gibi kalır. Siyah olan seçeneğe geldiğinizde ise siyah temada bir site görünümüne ulaşırsınız.  

DuckDuckGo Güvenli mi?

‘Site görünümü’ seçeneğini pasife aldığınızda ise arama sonuçlarına okla gösterdiğimiz alanda olması gereken logoları yok edersiniz. 

DuckDuckGo Güvenli mi?

‘Yazı tipi’ seçeneği ile aramalarınızda yazıyı en büyük, daha büyük, büyük, orta ve küçük olarak ayarlayabilirsiniz.

DuckDuckGo Güvenli mi? 

‘Yazı tipi’ ifadesiyle yine fotoğrafta gördüğünüz seçenekler arasından düzenleme yapabilirsiniz.  

DuckDuckGo Güvenli mi?

Ayrıca dil ayarlarını yapabilir, otomatik yükleme ve yeni pencereyi aktif veya pasife alabilirsiniz. Altta gördüğünüz ‘tüm ayarlar’ seçeneğine dokunduğunuzda ise DuckDuckGo uygulamasının genel, tema, görünüm, gizlilik olmak üzere tüm ayarlarını görebilir ve tek bir noktadan düzenlemeleri yapabilirsiniz. 

DuckDuckGo Güvenli mi?  

DuckDuckGo, haberimizde de fotoğraflarla birlikte gördüğünüz gibi kullanıcılara gizlilik ve internette güvenli dolaşımı sağlayan bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor. Bu durum da elbette güvenilirliğini ortaya koyuyor. Son zamanların popüler arama motorları arasında da olan DuckDuckGo uygulamasıyla ilgili kullanıcı deneyimlerine bakıldığında pek çok olumlu feedbackler görebiliyoruz. Bunun yanısıra kullanıcılar uygulamanın geliştirilmesi gerektiği, güvenlik açısından iyi fakat arama açısından zayıf olduğu düşüncesindeler.  

DuckDuckGo Nasıl Kaldırılır? 

Varsayılan tarayıcınız yapmadığınız sürece DuckDuckGo uygulamasını telefonunuzdan kaldırmanız yeterlidir. Varsayılan tarayıcınız olarak belirlemeniz durumunda yukarıda bahsettiğimiz ayarlar seçeneğinden ‘Varsayılan tarayıcı olarak ayarla’ ifadesini pasife almanız gerekecektir. Daha sonra uygulamayı telefonunuzdan kaldırabilirsiniz. 

DuckDuckGo uygulamasını Play Store ve App Store’dan indirebilirsiniz. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız. 

İlginizi çekebilir:

ZTE, Yeni Ekran Altı Kamera Teknolojisini ve Dünyanın İlk Ekran Altı 3D Yüz Tanıma Teknolojisini Duyurdu

Türkiye’nin Antiviral ve Antibakteriyel Teknolojiye Sahip İlk ve Tek Telefon Kılıfı, Kullanıcı Beğenisine Sunuldu!

Dijital Yayın Platformlarının Medyadaki Görünürlük Oranı, Son 5 Yılda Yüzde 2 Bin Arttı! 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz