ZTE Ekran Altı Kamera

ZTE, Şanghay’da gerçekleştirilen ‘Mobil Dünya Kongresi (MWC)’ etkinliğinde yeni ekran altı kamera teknolojisini duyurdu. Şirket; ilk kez geçen yıl ‘Axon 20 5G’ akıllı telefon modeli ile piyasaya sürülen teknolojinin iyileştirilmiş versiyonunda; piksel yoğunluğunun 400 ppi’a, ekran tazeleme oranının ise 120 Hz’e çıkarıldığına işaret etti. Etkinlikte ayrıca, dünyanın ilk ekran altı 3D yüz tanıma teknolojisinin tanıtımına da yer verildi.  

Çin merkezli teknoloji şirketi ZTE, Şanghay’da gerçekleştirilen ‘Mobil Dünya Kongresi (MWC)’ etkinliğinde yenilenen ekran altı kamera teknolojisini duyurdu. Şirket, söz konusu teknolojiyi ilk kez geçen yıl ‘Axon 20 5G’ akıllı telefon modeli ile kullanıcı beğenisine sunmuştu. Cihazda, herhangi bir motorize kamera, ekran deliği veya çentik bulunmuyordu. Bu sayede, cihazın ekran-gövde oranı önemli oranda artırılabiliyor ve kullanıcıların, çerçevesiz bir ekran deneyimi yaşaması mümkün hale getirilebiliyordu. Fakat cihaz, ekran tasarımıyla dikkatleri üzerine toplasa da ön kamera performansında birçok eleştiri almış ve sınıfta kalmıştı.  

Şirketin ikinci nesil ekran altı kamera teknolojisinde, ilk nesle kıyasla piksel yoğunluğunun 200 ppi’dan 400 ppi’a çıkarıldığı ifade edildi. ZTE, konuya ilişkin ‘Weibo’ üzerinden yaptığı açıklamada piksel yoğunluğunun artırılmasıyla görüntü kalitesinin de önemli oranda iyileştirildiğine işaret etti. Bununla birlikte; ikinci nesilde, ekran tazeleme oranı da 90 Hz’den 120 Hz’e çıkarıldı. Yapılan açıklamalar sonrası; şirketin ikinci nesilde, daha çok ekran teknolojisine ilişkin iyileştirmelere odaklandığı görüldü. Söz konusu teknoloji ile gelecek akıllı telefonlarda, ön kamera performansının da iyileştirilip iyileştirilmeyeceği ise henüz bilinmiyor.  

ZTE, etkinlikte dünyanın ilk ekran altı 3D yüz tanıma teknolojisinin tanıtımına da yer verdi

Ekran Altı 3D Yüz Tanıma

Diğer yandan ZTE, etkinlikte dünyanın ilk ekran altı 3D yüz tanıma teknolojisinin tanıtımına da yer verdi. Söz konusu teknoloji ile kilit ekranında kullanılan yüz tanıma teknolojilerinde, çentik ve ekran deliğine olan ihtiyacın ortadan kalkacağı ifade edildi. Ekran altı 3D yüz tanıma teknolojisinin ne zaman son tüketici beğenisine sunulan bir cihazda kullanılabilir hale geleceğiyle ilgili ise herhangi bir açıklama yapılmadı.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

ZTE, Dünyanın İlk Kamerası Ekrana Gömülü Akıllı Telefon Modelini 1 Eylül’de Tanıtacak

ZTE’nin Dünyanın İlk Ekrana Gömülü Ön Kameralı Akıllı Telefonunun Detayları Ortaya Çıktı

ZTE yani akıllı telefonu Axon 11 5G modelini tanıttı 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz