‘Medya Takip Merkezi (MTM)’; yaptığı yeni bir araştırmada, özellikle pandemi sonrası günden güne kullanıcı sayısı ve popülaritesi artan dijital yayın platformlarının medya yansımalarını ele aldı. Aktarılan detaylara göre; dijital yayın platformlarının medyadaki görünürlük oranı, son 5 yılda yüzde 2 bin arttı. Salgın etkilerinin zirveye ulaştığı 2020’de, en çok konuşulan dijital yayın platformu ise 114 bin 963 haberle Netflix oldu.  

Güncel olarak yerel televizyon kanallarının yerini alan dijital yayın platformları, özellikle COVID-19 salgınına bağlı sosyal izolasyon çalışmaları sonrası popülaritesini önemli oranda artırdı. Türk izleyicisinin büyük ilgi gösterdiği televizyon dizilerinin dijital yayın platformlarında öncelikli ürün olarak yer alması, hedef kitlenin daha da büyümesine olanak sağladı. Hedef kitlenin istediği içeriğe, istediği süre zarfında ücretli veya ücretsiz olarak erişebilmesi, kullanıcı sayısının artmasında önemli bir rol oynadı.  

Dünyada dijital olarak ilk yayın yapan platformun, 1997 yılında yayın hayatına başlayan Netflix olduğu da biliniyordu. Netflix’in sunduğu içerik hizmeti, Türkiye’de de BluTv tarafından örnek alınarak uygulamaya sokuldu. BluTv dışında PuhuTV, Amazon Türkiye ve MUBİ gibi içerik üreten dijital yayın platformları da popülerleşmeye başlamışken 2021 yılında Exxen ve Gain gibi yeni dijital yayın platformları da yayın hayatına başladı. Mevcut şartlar nedeniyle sosyal hayatın sınırlanması ve günün büyük bir bölümünün evde geçirilmesi, dijital yayın platformlarının daha da ilgi odağı haline gelmesini sağladı.  

Yayın Platformlarının Medyadaki Görünürlük Oranı

‘Medya Takip Merkezi (MTM)’ ise yaptığı yeni bir araştırmada, özellikle pandemi sonrası günden güne kullanıcı sayısı ve popülaritesi artan dijital yayın platformlarının medya yansımalarını ele aldı. Araştırma verilerine göre; dijital yayın platformlarının medyadaki görünürlük oranı, son 5 yılda yüzde 2 bin arttı.  

2020 yılında dijital yayın platformları, artan abone sayıları ve yüksek bütçeli içeriklerle de dikkat çekti

Dijital Yayın Platformları 2020

Kısmi kullanıcılara sahip olan dijital yayın platformları; 2016 yılında yazılı basın, görsel basın ve internet medyasında toplam 6 bin 547 haberde yer aldı. 2017 yılında; tüm dijital yayın platformları ile ilgili haberler, neredeyse 4 katına çıkarak 23 bin 766 habere konu oldu. 2018 yılında, haber sayısı iki katına çıktı ve dijital yayın platformlarına, toplam 49 bin 898 haberde yer verildi. 2019 yılında; kullanıcı sayısı ile birlikte popülerliği daha da artan platformlar, 113 bin 313 haberde yer aldı. Pandeminin etkin olduğu ve sosyal kısıtlamaların arttığı 2020 yılı ise dijital yayın platformlarının en çok kullanıldığı yıl oldu. Yeni açılan dijital yayın platformları ile birlikte toplam 139 bin 497 haberde, dijital yayın platformlarından bahsedilirken medyada son 5 yıl içerisinde, toplam 333 bin 19 haberde dijital yayın platformlarına yer verildi. Oluşan bu büyük yansımada, platformlarda yayınlanan başarılı içeriklerin yanı sıra toplumun geniş kitlelerince eleştirilen yapımlar da önemli bir rol oynadı. 

Paylaşılan diğer detaylara göre; 2020 yılında dijital yayın platformları, artan abone sayıları ve ürettikleri yüksek bütçeli içeriklerle de dikkat çekti. Platformlar; içerisinde barındırdığı dizi, belgesel ve özel içerikler sayesinde, kısıtlamalar uygulanan sosyal hayatın önemli bir parçası haline geldi. Pandeminin hüküm sürdüğü 2020’de Netflix, 114 bin 963 haberde konuşularak 2020 yılının en popüler dijital yayın platformu olmayı başardı. Netflix’i, ikinci sırada 11 bin 110 haberde yer alan BluTV takip etti. Listenin üçüncü sırasında 6 bin 652 haber ile Amazon Prime yer alırken 3 bin 662 habere adını yazdıran ‘puhutv’, listede dördüncü sıraya yerleşti. Listenin beşinci sırasında ise 2020 yılında henüz yayın hayatına başlamayan Exxen, 2 bin 460 haber ile yer aldı. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Türkiye’de En Çok İzlenen Dijital İçerik Platformu Belli Oldu

Netflix, 6 Adımda Yabancı Dil Öğrenme Rehberi Yayınladı! 

Yeni Yerli Kısa Dijital Platform Gain’de Yer Alan İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz