Cuma, Eylül 24, 2021
Ana SayfaHaberDünyada Satılan İki 5G Telefondan Biri Çin ’de!

Dünyada Satılan İki 5G Telefondan Biri Çin ’de!

Çinli teknoloji üreticileri özellikle son dönemlerde piyasaya sürdükleri ürünlerle tüm dünyada yakından takip ediliyor. Yeni teknolojileri yakından takip eden markalar 5G bağlantı teknolojisine sahip olan uygun fiyatlı ürünler geliştiriyor. Verilere bakıldığında, dünya çapında satılan her iki 5G telefondan birinin Çin ’de olduğu görülüyor. 

ABD hükümetinin Çin merkezli teknoloji üreticisi Huawei’ye uyguladığı ambargo şirkete cidid ölçüde zarar verdi. Huawei’ye uygulanan kısıtlamalar ise diğer Çinli markaların yükselişine yol açtı. Bu bağlamda Xiaomi, Vivo, Oppo ve Realme gibi şirketler Huawei’ye yaklaşmaya başladı. 

Öte yandan 5G teknolojisinin hızlı ilerleyişi, Çin merkezli Huawei’nin bazı pazarlarda çeşitli yaptırımlara maruz kalması ve Xiaomi’nin karşı konulamaz yükselişi sektörün görünümünü bütünüyle değiştirdi. Yılın ilk üç aylık döneminde yüzde 26 büyüyen satışlar, ikinci üç aylık dönemde yüzde 12 oranında arttı.  Bu artış, insanların telefonları bırakıp bilgisayarlara yöneldiği geçen yılda kaydedilen yüzde 12,5’lik gerilemeyle tezat oluşturdu.  

Durum 2021 yılında, talebi körükleyen 5G’nin meydana çıkmasıyla değişti. İlgili kurumlara göre, yeni jenerasyon cep telefonlarıyla uyumlu terminal satışları bir yıl öncesine kıyasla yüzde 130 oranında yükseliş gösterdi. Bu bağlamda, dünyada satılan iki 5G akıllı telefondan birisi Çin’de satıldı. Birleşik Devletler ise bu piyasada yüzde 16 oranında bir ağırlığa sahip; Avrupa’ya gelince henüz ciddi bir kıpırdama yok. 

Öte yandan sektörde göze çarpan olgu, yalnızca yeni bir teknolojinin güçlü ve hızlı biçimde yükselişi değil; aynı zamanda sahnede yeni aktörlerin de belirmesi. Nitekim Çin üreticilerinden Xiaomi, Oppo, Vivo, Honor, Realme şu anda hep girişken stratejiler benimsemiş bulunuyorlar.

Huawei düşüşte, Xiaomi yükselişte

Counterpoint Kıdemli Araştırma Analisti Ethan Qi, Çinli  markaların performansları hakkında yorum yaptı: “ABD’nin Huawei’yi yasaklamasının ardından pazarda bir değişiklik yaşandı . Bir kerelik pazar lideri Huawei, 2020’nin ikinci çeyreğindeki %32’lik payının 2021’in ikinci çeyreğinde %10’a düştüğünü gördü . vivo ve OPPO, sırasıyla %23 ve %21 paylarla pazar lideri olurken, onu Xiaomi ve Apple takip ediyor. Tüm önde gelen markalar, Huawei’nin düşüşünden yararlandı ve pazar paylarını büyüttü. realme ayrıca Çin’deki büyüme çizgisini sürdürdü ve ilk kez bir milyon adet satışı aştı.”

Xiaomi, çeyrek boyunca en hızlı büyüyen ana üretici oldu. Düşük seviyeli şehirler ve ilçelerde daha fazla mağaza ile çevrimdışı genişlemesini hızlandırarak yıllık %70 gibi etkileyici bir büyüme kaydetti. Xiaomi ayrıca Xiaomi 11 Ultra ve Xiaomi 11 Pro ile üst düzey segmentlere girmede başarılı adımlar attı.

Çin’in akıllı telefon pazarının üçüncü çeyrekte daha fazla değişiklik yaşamasını ve HONOR’un hızlı toparlanmasıyla daha rekabetçi hale gelmesini bekliyoruz. Tedarikçilerle olan ortaklıkları yeniden kurduktan ve bileşenleri güvence altına aldıktan sonra, HONOR’un satışları iyileşmeye başladı. Ocak ayındaki %5,1 olan pazar payı Haziran ayında %8,4 olarak gerçekleşti.

İlginizi Çekebilir:

Ericsson Mobilite Raporu: 5G, Tarihteki En Hızlı Benimsenen Mobil Nesil Olacak! 

OnePlus, ‘Nord N10 5G’ Akıllı Telefon Modeli ile Resmi Olarak Türkiye Pazarına Girdi! 

APPLE KİMİ GÖZETLİYOR – TECHTALK #23:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR