TEKNOFEST’e katılan ve yerli otomobil standında açıklamalarda bulunan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, elektrikli otomobillerdeki ÖTV artışı için de bazı açıklamalar yaptı. Varank, sektörün önünü açacak şekilde vergilerin tasarlandığını belirtti. 

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST’e katıldı. Yerli teknolojilerin sergilendiği ve bu sene dördüncüsünün düzenlediği TEKNOFEST’te yerli otomobil standında açıklamalarda bulunan Bakan Varank, elektrikli otomobillere gelen ÖTV zamları hakkında konuştu. Varank, pek çok ülkenin teşvikte bulunduğu elektrikli otomobillere gelen ÖTV zamları hakkında “Biz tabi ki vergi uygulamalarımızı hem ülkenin ekonomik ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak, hem de sektörlerin önünü açacak şekilde tasarlıyoruz. Tabi ki KDV olsun, ÖTV olsun ihtiyaçlar hasıl olduğunda” dedi.

Bakan Varank’tan ÖTV zammı açıklaması

Açıklamaları sonrası Bakan Varank, gazetecilerin bazı sorularını yanıtladı. 

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank “Elektrikli araçlara gelen ÖTV zammı stratejik miydi, yerli araçları desteklemek için miydi?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Oradaki hamlenin özellikle ithal lüks otomobillere dönük bir ayağı vardı. Maalesef çok lüks otomobilleri daha uygun fiyatlarla Türkiye’ye getirmeye çalışanlar oldu, ona dönük bir hamleydi. Biz tabi ki vergi uygulamalarımızı hem ülkenin ekonomik ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak, hem de sektörlerin önünü açacak şekilde tasarlıyoruz. Tabi ki KDV olsun, ÖTV olsun ihtiyaçlar hasıl olduğunda. Biliyorsunuz pandemi döneminde KDV’ye dönük çok ciddi indirimler gerçekleştirdik.

Bu manada da Hazine ve Maliye Bakanlığımız ne sektörün önünü kesmek istiyor, ne de çok fazla ithal ve lüks otomobillerin Türkiye’de satılmasını istiyor. Bu dengeyi tutturacak şekilde önümüzdeki dönemde tabi ki bu uygulamalarını revize etmeyle ilgili çalışmaları var.”

Elektrikli otomobillerdeki ÖTV oranları yüzde 60’a yükselmişti

Şubat 2021 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren elektrikli otomobillerdeki ÖTV zammı ile pek çok tüketici için artık neredeyse hayal olan söz konusu elektrikli otomobillerdeki ÖTV zamları ise şöyleydi:

Motor gücü 85 kWh’ı geçmeyen elektrikli otomobillerin ÖTV oranı yüzde 10‘a, motor gücü 85 kWh ile 120 kWh arasında kalan elektrikli otomobillerin ÖTV oranı yüzde 25‘e, motor gücü 120 kWh‘ı geçen elektrikli otomobillerin ÖTV oranları yüzde 60‘a yükseltildi.

İlginizi Çekebilir:

Özel İletişim Vergisi’ne Zam: Yüzde 10’a Yükseltildi

YouTube ABD Dışındaki Üreticilerden Vergi Keseceğini Açıkladı!

Apple iPhone 13 – TechTalk Özel Canlı Yayını #26:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz